kimyon.gen.tr https://www.kimyon.gen.tr Kimyon, Kimyon Kullanımı ve Faydaları tr-TR hourly 1 Copyright 2019, kimyon.gen.tr Mon, 11 Jul 2016 00:00:00 +0000 Thu, 12 Dec 2019 00:00:00 +0000 60 Emziren Anne Kimyon https://www.kimyon.gen.tr/emziren-anne-kimyon.html Fri, 23 Nov 2018 12:44:40 +0000 Emziren Anne Kimyon, Kimyon Akdeniz kökenli olup maydanozgiller familyasına aittir. 15-60 cm ye kadar uzayan kimyon bitkisi Orta Anadolu, Konya ve Eskişehir dolaylarında üretilmektedir. Kimyon Hindistan ve Meksika mutfağında
Emziren Anne Kimyon, Kimyon Akdeniz kökenli olup maydanozgiller familyasına aittir. 15-60 cm ye kadar uzayan kimyon bitkisi Orta Anadolu, Konya ve Eskişehir dolaylarında üretilmektedir. Kimyon Hindistan ve Meksika mutfağında önemli bir yere sahip olmakla beraber Türk mutfağında da bi hayli tanınan ve kullanılan bir baharattır. Kimyon bitkisinin çiçekleri şemsiye şeklinde beyaz ve pembedir. Yaz aylarında açar. Daha sonra bu çiçekler olgunlaşıp sarımsı esmer renkli tohumlar verir.  İşte bu tohumlar kimyon olarak adlandırılan baharattır. Kimyon bitkisi suyu iyi akıntılı toprakları, güneşli ve kısmen de gölgelik yerleri severler. İlkbaharın son zamanlarında ekilen tohumlarıyla çoğaltılır.

Kimyonun başta mide ve bağırsak gazı olmak üzere pek çok rahatsızlık için doğal bir çözüm sağladığı bilinmektedir. Aynı zamanda bir baharat türü olmakla beraber bileşimindeki maddelerden dolayı vücut metabolizmasına olumlu yönde etki sağlar. Metabolizmal rahatsızlık yaşayan kişiler yada daha böyle bir rahatsızlığı olmayanlar da düzenli kimyon tüketimiyle kendilerini garanti altına alabilirler. Kimyonun ağrı kesici nitelikte olduğu vurgulanmakla beraber Çin' de kimyonu geleneksel tıpta kullanarak mide şişkinliği ve gaz şikayetlerine çözüm sağlanmıştır. Diğer taraftan kimyonun kan şekerini düşürücü etkisinin de olduğu fareler üzerinden denenerek vurgulanmaya çalışılmıştır. Kimyonun aynı zamanda sinirleri uyarıcı, idrar söktürücü, terletici ve iştah açıcı gibi etkileri de vardır.

Emziren Anne Kimyon, Mide ve bağırsak gazı şikayetleri bayanların hamilelik döneminde iyice yoğunlaşır. Bu dönemde kimyon kullanımına başlayabilirsiniz. Zaten bitkisel olan kimyonu rahatlıkla yemeklerinize ekleyip tüketebilirsiniz. Kimyonu emzirme dönemindeki annelerimize özellikle tavsiye ediyoruz. İyi bir gaz giderici olan kimyon bu dönemdeki annelerin imdadına yetişerek bebekte gaz sancılarını önlemeye yardımcıdır. Bütün emziren annelerin dikkat etmesi ve çocuğunun huzurlu olması için yediklerine dikkat etmesi gerektiği ve özellikle de gaz yapmayan yiyecekler tüketmesi gerektiğini hepimiz biliyoruz. İşte kimyon annenin aldığı gaz yapıcı yiyeceklerin, sütle beraber bebeğe geçerek, vereceği rahatsızlığı önlemeye yardımcı oldukça iyi bir baharattır. Bu sebeple emziren anneler kimyonu  gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.

Kimyonu tüketirken dikkat edilmesi gereken bir nokta da midesi hassas kişiler de rahatsızlığa yol açabileceğidir. Bu sebeple çok aşırıya gidilmemelidir. Başka da herhangi bir yan etkisi yoktur.
]]>
Kimyon Bebek Gazına İyi Gelirmi https://www.kimyon.gen.tr/kimyon-bebek-gazina-iyi-gelirmi.html Sat, 24 Nov 2018 02:53:04 +0000 Kimyon Bebek Gazına İyi Gelirmi, Kimyon vücutta pek çok hayati rol oynayan bir mineral olan demir açısından oldukça zengindir. Demir akciğerlerden başlayıp tüm vücut hücrelerine kadar oksijen taşınmasını sağlayan hemoglobin Kimyon Bebek Gazına İyi Gelirmi, Kimyon vücutta pek çok hayati rol oynayan bir mineral olan demir açısından oldukça zengindir. Demir akciğerlerden başlayıp tüm vücut hücrelerine kadar oksijen taşınmasını sağlayan hemoglobin maddesinin ayrılmaz bir parçasıdır. Bununla beraber enerji üretimi ve metabolizma için önemli enzim sistemlerinin bir parçasıdır. Demir oldukça önemlidir. Bağışıklık sisteminin daha sağlıklı çalışmasını sağlamaktadır. Bu sebeple kadınlarda regl dönemi sırasında demir eksikliği olduğunda adet dönemi çok sancılı ve zor geçmektedir. Emziren ve hamile kadınlar, gelişme çağında olan çocuklar ve gençler de demire olan ihtiyaç daha fazla olduğundan kimyon tüketmeleri de bu denli önerilmelidir ve ihmal edilmemelidir.

Kimyon Faydaları ve İçeriği;

Kimyon tohumu anti kanserojen özelliklere sahip olmakla beraber son zamanlarda yapılan araştırmalara göre mide ve karaciğer tümörlerinin de gelişimini azalttığı hatta zamanla yok ettiği de saptanmıştır. En büyük faydası da sindirimi kolaylaştırmaktır. Bunu geleneksel olarak hepimiz bilmekteyiz. Tibbi özellikleri bulunan timol açısından bi hayli zengin olan kimyon buna bağlı olarak uçucu yağda bulundurmaktadır. İçeriğinde önemli vitaminler bulunmaktadır. Bunlar; A, C, B1, B2, B3' tür. 

Gaz Sancısına Kimyon

Bebeklerin en büyük sorunu gaz olayıdır. Bebeğin rahat ve huzurlu olması için gazını da kolaylıkla çıkartması lazım. Tabi bazı bebekler de gaz sorunu büyük dert olmakta ve anneler bunun çözümünü arayıp durmaktadırlar. İşte kimyonu özellikle çocuklarda gaz sancısı sorununa karşı rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bir çimdik kimyonu bir  çay kaşığı anne sütü ile birlikte  karıştırın ve her gün düzenli olarak bebeğinize verin. Etkisini görmek için bunu en az 3 gün tekrarlayın. 0-3 aylık bebeklerde sık görülebilen kolik ağrılarına  karşı birebir bitkisel çözüm olarak kullanılabilir.

Aynı şekilde yetişkinler içinde gaz sancısına iyi gelen kimyonu gaz sorununuz olduğunda isterseniz kaynamış su ile karıştırılıp içirebilirsiniz. Şişkinlik ve gaz sıkıntılarına birebir iyi gelen kimyon harika bir şifa kaynağıdır. Bulgurlu salatalarda ve çorbalarda olmakla beraber et yemeklerinde de kimyonu eksik etmeyin ancak miktarını fazla kaçırmayın çünkü yemeğinizin tadı acı olur.

]]>
Kimyon Otu https://www.kimyon.gen.tr/kimyon-otu.html Sat, 24 Nov 2018 22:40:29 +0000 Kimyon otu; oldukça faydalıdır. Kimyon otunun boyu 30 veya 40 cm ye ulaşabilmektedir. Kimyon otu gövdesi üzerinde sıra ile dizilmiş uzun şekilli yaprakları vardır. Yaprakları ip ip dizilmiş gibi bir görünüme sahiptir. Kimyon otu; oldukça faydalıdır. Kimyon otunun boyu 30 veya 40 cm ye ulaşabilmektedir. Kimyon otu gövdesi üzerinde sıra ile dizilmiş uzun şekilli yaprakları vardır. Yaprakları ip ip dizilmiş gibi bir görünüme sahiptir. Kimyon otu gövdesinin ucunda beyaz veya pembe renge sahip küçük çiçekleri vardır. Haziran ayı arasında genellikle çiçek açarlar. Kimyon otu 1 yıllık bitkidir. Gövdesi dik ve tüysüz yapıya sahiptir. Çiçekleri ise bir şemsiyeyi andırmaktadır. Kimyon ülkemizde dağlık bölgelerde ve orman kenarlarında bulunmaktadır. Kimyon otunun meyvesi hoş kokulu ve güzel bir tada sahiptir. Meyveler genellikle birbirine yapışık halde iki tohumdan oluşmaktadır. Kimyon otu birçok ülkede yetiştirilerek ilaç yapımlarında kullanılmaktadır. Kimyon otunun ana vatanı mısır olarak bilinmektedir. Akdeniz'e kıyısı olan güney Avrupa ve Kuzey Afrika ülkelerinde yurdumuzda ise Orta Anadolu bölgesinde yetiştirilmektedir. Kimyon otu meyveleri için üretilir ve meyveleri işlemden geçerek toz haline getirilir. Toz hale getirilen kimyon yemeklerde kullanılmaktadır. Birçok kişi tarafından oldukça sevilerek tüketilmektedir. Kimyon otu meyvesinden elde edilen kimyon kişide bir çok hastalığın önüne geçmektedir ve vücuda fayda sağlamaktadır. Özellikle sulu yemeklerde kullanılan kimyon yemeklere ayrı bir lezzet vermektedir.

Kimyon OtuKimyon otu faydaları:
 • Kişi vücuduna kuvvet ve enerji vermektedir.
 • Vücutta etkili bir şekilde toksin atıcı özelliği bulunmaktadır.
 • Fazla kilo problemi yaşayan insanları zayıflatma yöntemlerinde kullanılmaktadır.
 • Bağırsakları çalıştırmaya yardımcı olmaktadır.
 • Emziren annelerde anne sütünü arttırmak için kullanılmaktadır.
 • Kişide cinsel performansı arttırmaktadır.
 • Hipertansiyon hastalarında sinirsel baş dönmesini engellemektedir.
 • Vücuda nem vermektedir.
 • Vücuttaki kanı inceltir
 • Kişide herhangi bir sebepten dolayı oluşan ayaklarda ve ellerdeki uyuşukluğu gidermeye yardımcıdır.
 • Kişide bulunan gaz sancılarını ve şişkinliği gidermektedir.
 • Kişi üzerinde iştah açıcı etkisi bulunmaktadır.
 • İdrarın sık atılmasına ve bu sayede idrar kesesinde birikmiş olan taşların  erimesine ve idrarla dışarı atılmasına fayda sağlamaktadır.
]]>
Kimyon Çeşitleri https://www.kimyon.gen.tr/kimyon-cesitleri.html Sun, 25 Nov 2018 18:35:24 +0000 Kimyon Çeşitleri; Kimyon çeşitleri ülkemizde Türkmen kimyonu ve Carum caivi isimli olanları bulunmaktadır. Kimyon maydanozgiller ailesindendir.  Beyaz ve pembe çiçekleri vardır. Ana vatanı Mısır dır. Kimyonunun yaprakları dar Kimyon Çeşitleri; Kimyon çeşitleri ülkemizde Türkmen kimyonu ve Carum caivi isimli olanları bulunmaktadır. Kimyon maydanozgiller ailesindendir.  Beyaz ve pembe çiçekleri vardır. Ana vatanı Mısır dır. Kimyonunun yaprakları dar ve ince şeritler halindedir. Meyvesi oval şekildedir.  Kimyonunun keskin bir kokusu vardır. Baharat olarak kullanılmaktadır. Kimyon reçine, sabit ve uçucu yağlar içermektedir.  Kimyonunun meyvesi iki tohumludur. Türkiye' de dağlık yerlerde ve Orman kenarlarında yetişmektedir.  Kimyonun bilinen hiç bir yan etkisi yoktur. Çok değerli bir bitkidir. Bazı ülkede mesela Ukrayna' da özellikle ekimi ve dikimi yapılmaktadır.  Özellikle ilaç sanayinde kullanılmaktadır. Türkiye de Afyon, Manisa,  Eskişehir ve Konya'da yetişmektedir.

Kimyonun Faydaları; 

Kimyon İştah açar, hazımsızlığı önler. Gastrointestinal sistemde gaz birikmesini engeller. Eğer gastrointestinal sistemde birikmiş gaz var ise söker. İnsanlar yemek yerken konuşursun hava yutar kimyon hava yutmayı engeller. Kimyonun  sinirleri yatıştırıcı ve sinire  bağlı baş dönmelerini engelleyici özelliği vardır. Emziren annelerde sütü artırıcı özelliğe sahiptir. İdrar söktürücü özelliği ile tansiyonu düşürür.  

Türkmen Kimyon Çeşidi; 

Türkmen kimyon çeşidi ıslah metodu ile elde edilmiştir. İç Anadolu bölgesine has bir kimyon çeşididir. Türkmen kimyonu 120 günde hasat olgunluğa ulaşır. Türkmen kimyonunun hasadı el ile yapılır. Şubat veya Mart ayında dikimi yapılmalıdır. Türkmen kimyonu ekilirken derinlik bir veya iki santimetre olmalıdır. Daha derine ekim yapılması halinde çıkışlarda sıkıntı yaratabilir. Ekimi yapılırken tohum ve gübre karıştırılarak yapılabilir. Dekar başına on, on iki kilogram tohum yeterli olur. Türkmen kimyonunun boyu 18 ile 27 santimetre olabilir, dik olarak gelişir, tohumu kahverengi, çiçeği pembe renktedir. 

Kimyon Çeşitleri
Carum Caivi;

Bu kimyon çeşidi yüzde üç veya yedi oranında uçucu yağ içermektedir.  Mide bağırsak üzerine etkilidir. Spazmları çözer ve gaz söktürür. Ayrıca antimikrobiyal özelliğe sahiptir. Özellikle İştahsızlık, midede şişkinlik ve hazımsızlık çekenler de kullanılır. 

Sağlıklı günler. 
]]>
Tane Kimyon https://www.kimyon.gen.tr/tane-kimyon.html Mon, 26 Nov 2018 01:17:39 +0000 Tane Kimyon; Kimyon Doğu Hindistan bölgesine ait çiçekli,  maydanozgiller ailesinden oluşan bir bitki türüdür. Kimyonun tohumları kahverengi - sarı renktedir. Kimyonun tohumları dikdörtgenimsi bir yapıya sahiptir. Ayrıca kimyon Tane Kimyon; Kimyon Doğu Hindistan bölgesine ait çiçekli,  maydanozgiller ailesinden oluşan bir bitki türüdür. Kimyonun tohumları kahverengi - sarı renktedir. Kimyonun tohumları dikdörtgenimsi bir yapıya sahiptir. Ayrıca kimyon hem Türk hemde yabancı mutfakların vazgeçilmez baharatlarından biridir. Yemeklere hem tat hende güzel bir aroma katmaktadır. Kimyonu baharatçılardan 
tane olarak alıp evde kendimiz öğüterek de  tazeliğini korumuş oluruz. Kimyon yaklaşık iki bin yıldır bilinen ve kullanılan bir baharattır. 
Tane kimyon kimyon bitkisinin olgunlaştıktan sonra toplanıp kurutulan tohumlardan elde edilir. Akdeniz iklimini seven bir bitkidir. Özellikle mayıs ve haziran ayları arasında, beyaz ve pembeye yakın çiçek açar. Boyları 40-50 cm civarındadır. Meyveleri temmuz ayında olgunlaşmaya başlar. Bu meyvelerde baharat olarak kullanılmaktadır. Tane kimyon Türkiye de Konya. Ankara, Eskişehir, Niğde de yetişmektedir. Ege ve Karadeniz bölgelerinde de kültür olarak yetişir. Ayrıca kimyon Akdeniz bölgesin de bulunan Mersin, Tarsus ve Adana bölgelerinde de yetişir tane kimyon,  baharat olarak ta satılır ve kullanılır. Tane kimyonu yıkayıp ayıkladıktan sonra tepsiye sererek ister güneşte ister gölgede arada bir karıştırarak kurutulmalıdır. Çünkü tam olarak kurutulmadan kavanozlara konan tane kimyon zaman içerisinde küflenme yapacaktır. Tane kimyonu hem çay olarak hemde baharat olarak kullanabiliriz 

Tane kimyonun faydaları; 

Kimyon vücut sağlığı  açısından da son derece faydalı vitamin ve mineraller içermektedir. Tane kimyon kalsiyum, fosfor, demir, bakır, magnezyum, çinko ve  beta karoten açısından da son derece zengindir. Mide ve karında oluşan gazları giderir, kadınlarda ki adet düzensizliğine yardımcı olur ve düzenler. Kas gevşetici özelliği sayesinde kramplara ve kasılmalara iyi gelir. İştahsızlığa iyi gelir, hamilelik döneminde tane kimyondan çay yapılıp tüketildiğinde mide bulantısına iyi gelir. Süt veren annelerin sütünü arttırır. Kimyon yağı ile ağrıyan bölgeye masaj yapılır ise ağrının dinmesine sebep olunur. Özellikle soğuk algınlığında tane kimyonun faydaları oldukça fazladır. Çünkü soğuk algınlığında bağışıklık sistemi güçsüzleşir, vücut direnci  düşer tane kimyonun içerisinde bulunan esansiyel yağlar enfeksiyonlara savaşarak vücut direncinin artmasını sağlar. Tane kimyon ayrıca kanser hastalıklarında, uykusuzluğa, basur hastalığında ve kansızlık hastalıklarında da kullanılmaktadır. Tane kimyon bağırsak solucanlarının giderilmesine yardımcı olur, kolesterolü düşürür, şeker ve romatizma hastalıklarına iyi gelir. ayrıca kimyon vücudu terleterek zararlı maddelerin vücuttan atılmasına yardımcı olur.

Tane KimyonTane kimyon nasıl kullanılır; 

Kimyon güzel kokusu  ve sağlık açısında son derece faydalı bir olması sebebi ile et yemeklerinin vazgeçilmez baharatlarından bir tanesidir.  Aslında kimyon tane olarak satılıp tüketildiği gibi  toz halinde  daha çok kullanılmaktadır.
İltihap  ve yaralı bölgenin üzerine kimyon tozunu su ile lapa haline gelecek şekilde hazırlayıp yaralı bölgenin üzerine sarılır. Kimyon çayı yani bir çay kaşığı tane kimyon veya toz kimyonu bir su bardağı sıcak suyun içerisine koyup on dakika kadar demlendirip içildiğinde midede ki sancı ve gaz şikayetleri azalmış olur.

Tane kimyonun zararları; 

Kimyonun sağlık açısından bir zararı yoktur. Ancak kullanılan her şey gibi kimyonu da dozunda kullanmak gerekir. Kimyon yağı tane ve toz kimyona oranla  daha ağırdır kullanmadan önce bir  doktora danışılması gerekir. Kimyon yağı eğer cilde sürülecekse kesinlikle  güneşe çıkılmaması gerekmektedir.
]]>
Kimyon Hangi Yemeklerde Kullanılır https://www.kimyon.gen.tr/kimyon-hangi-yemeklerde-kullanilir.html Mon, 26 Nov 2018 07:37:31 +0000 Kimyon hangi yemeklerde kullanılır, baharat olarak farklı bir çeşit ve lezzet içeriği ile ayrı bir yerde olan kimyon, bazı yemeklere bir o kadar yakışırken kimi zamanda bazı yemeklere oldukça kötü bir tat bırakmasıyla da bili Kimyon hangi yemeklerde kullanılır, baharat olarak farklı bir çeşit ve lezzet içeriği ile ayrı bir yerde olan kimyon, bazı yemeklere bir o kadar yakışırken kimi zamanda bazı yemeklere oldukça kötü bir tat bırakmasıyla da bilinir. Kimyon, geçmişten bugüne Hint mutfaklarından çoğu mutfaklarda oldukça çok kullanılması ile birlikte aynı zamanda sağlık açısından da bir o kadar faydalı olması ile de bilinmektedir. İçerisinde bol miktarda demir bulundurmasından dolayı çoğu alternatif tıp tedavilerinde de kullanılmaktadır. Güzelleşmeye bağlı olarak çoğu cilt ve saç bakımlarında da oldukça kullanılmaktadır. Genel olarak yemeklere ayrı bir lezzet kattığı daha çok düşünülmektedir ve çoğu farklı yemeklerde yer almaktadır. Şimdi gelin birlikte hangi yemeklere kimyon kullanılıyor birlikte bakalım.

Kimyon Hangi Yemeklerde KullanılırKimyon Hangi Yemeklerde Kullanılır

Çiğ köfte, lahmacun, humus, karnı yarık, patlıcan kebabı, patates ve tavuk tavası, barbunya pilaki, enginar dolması, taze dolma, taze ve kuru fasulye, kabak kavurma, ıspanak böreği, kıymalı börek, imam bayıldı, lahana sarması, tavuk dolması, bamya, mercimekli köfte, sebzeli mantar, pırasa, tavuk ızgara, mantar sote, samosa, biryani pilavı, tantuni, sarımsaklı köfte, ekmek çeşitlerinde, patates böreği, taş kapama, testi kebabı, izmir köfte, soslu makarna, musakka, bulgur köftesi, ciğer kavurması, fellah köftesi, bezelyeli tavuk sote, içli köfte, sulu köfte, kısır, bumbar, şırdan, kokoreç, mercimek çorbası, Ankara tavası, arabaşı, baduç kavurması, bamya çorbası, batırık, bayram könbe, pazılı çorba, çiğleme, düğün pilavı, etli ekmek, gabaklaş, gendeme, gömme, hamurlu çorba, erişte çorbası, yeşil mercimekli soğan çorbası, hasirde, haşhaşlı dolma, hunnak, kandil makarnası, kapama, kara kız köftesi, mantı, keşkek,madımak, kıkırdak çorbası, köbete, mantarlı borani, pastırmalı pide,  patlıcan orta, pehli, pırasa dolması, soğanlama, sulaç, tatar böreği, şaştım aşı, tepsi mantısı, sembusek, irok, kaburga dolması, zerde, çoban çorbası, kavurma, mevlüt çöreği, kuzu dolması, güveç, şehriyeli bulgur pilavı, çağala aşı, pakla aşı, hıttı bastırması, soğan tavası, su kabağı, bütün balcan, sarımsak aşı, kaburga, isotlu çömlek, bamya çömleği, acır anaziği, sac kavurması, erik tavası, lolazlu dürmük, saca kıymalı basma, döğmeçli yağlama, kenger aşı, semsek, has dolması, mimbar, acır bastırması, soğan tavası, ağzı açık, ağzı yumuk, pendirli ekmek, elma aşı, masluka, lebeni, basma köftesi, aya köftesi, lıklıkı köfte, dolmalı köfte, köfteli erik, tiritli köfte, yuvalak, yumurtalı köfte, firenkil köfte, yağlı köfte, etli köfte çeşitleri de kimyon bulunduran yemekler arasında yer almaktadır. Kimyonun kullanıldığı bir diğer farklı olarak kebap  çeşitleri de bulunmaktadır.Kıyma kebabı, patatesli kebap, haşhaş kebabı, kemeli kebap, tike kebabı, kazan kebabı, tepsi kebabı, simit kebabı, yeni dünya kebabı, kemeli tas kebabı, balcanlı kebap, soğanlı kebap, müftehi tas kebabı, domatesli kebap, ciğer kebabı gibi birçok çeşitlerinde içinde yer almaktadır.

]]>
Bebeklere Kimyon Çayı https://www.kimyon.gen.tr/bebeklere-kimyon-cayi.html Mon, 26 Nov 2018 23:10:23 +0000 Bebeklere Kimyon Çayı, özellikle ilk üç ay içinde gaz giderici olarak verilmektedir. Kimyon, başta Hindistan olmak üzere bir çok Asya ve Afrika ülkesinde yıllar boyu tedavi amacıyla kullanılan baharatlardan biridir. Sağlığa son Bebeklere Kimyon Çayı, özellikle ilk üç ay içinde gaz giderici olarak verilmektedir. Kimyon, başta Hindistan olmak üzere bir çok Asya ve Afrika ülkesinde yıllar boyu tedavi amacıyla kullanılan baharatlardan biridir. Sağlığa son derece faydalı bir baharat olmasının yanı sıra bebekler için de gaz söktürücü olarak ülkemizde de annelerin başvurduğu bir baharattır. Kabızlık sorunu olan bebeklere önerilmese de gerek tek başına gerekse rezene ile birlikte demlenip bir kaç damla gazlı bebeğe verilmesi bebeğin sakinleşmesi için yeterli olacaktır.

Bebeklere Kimyon Çayı Nasıl Hazırlanır

Kimyon, tek başına çok keskin ve acı bir baharattır. Annelerin bebeklerini rahatlatmak için kullanacağı kimyon çayının hazırlanması önemlidir. Direkt olarak verilen kimyon tadı ağır gelebilir ve bebeği kusturabilir. Önerilen şekli ezilmemiş kimyon tohumlarından hazırlanması olsa da toz halinde kimyon ile de kimyon çayı hazırlanabilir. Bir tatlı kaşığı kimyon (toz ya da tane olarak) kaynar suya atılarak beş altı dakika demlendirilir ve gaz sorunu olan bebeğe bu çaydan sadece bir kaç damla verilmesi yeterli olacaktır. Bazı deneyimli anneler anne sütüne bir kaç tutam kimyon tozu karıştırarak bir çay kaşığı ile bebeğe içirmenin de işe yaradığını bildirmişlerdir. Bebekler altı aydan ufak ise bal ya da şeker içeren besinler vermek doğru değildir. Bu sebeple balla karıştırılan ya da pekmeze katılan kimyon doğru bilinen yanlışlardandır. 

Bebeğe kimyon çayı hazırlanırken karışıma bir kaç tane rezene tohumu atmak hem çayın tadını yumuşatır hem de gazın giderilmesi ve bebeğin sakinleşmesi için faydalı olacaktır. 

Bebeklere Kimyon ÇayıBebeklere Kimyon Çayının Faydaları:

Bebeklere gazlı dönemleri dışında üst solunum yolu hastalıklarında veya idrar yolları enfeksiyonlarında ilaç tedavisine alternatif olarak kimyon çayı verilebilir. Doktora danışmak şartı ile ilaç kullanmak istemeyen annelerin sıkça başvurduğu bir yöntemdir. Kimyon çayı bebeklerde uykusuzluğa ve kansızlığa da iyi gelir. Bilinen bir yan etkisi olmamakla beraber çok fazla verilmesi sindirimi zorlaştırabilir. Akciğer sorunu yaşayan bebeklerde bir kaç damla kimyon çayı, balgam söker. 

Bebeklere kimyon çayı, bilinen ilk etkisi ile gaz söktürücü olarak kullanılsa da başka bir çok hastalığa ve uykusuzluğa iyi geldiği bilinmektedir. Yine de özellikle üç aydan küçük bebeklere günde sadece üç dört damla verilmesi yeterlidir. 
]]>
Bebeklere Kimyon https://www.kimyon.gen.tr/bebeklere-kimyon.html Tue, 27 Nov 2018 14:07:04 +0000 Bebeklere kimyon, bebeklerde gaz problemi oldukça sıkıntı yaratır. Emziren anneden geçen gaz problemi bebeklerde yaklaşık ilk üç ay veya altı ay sürebilir. Anne adayı yediği her şeye ilk üç ay dikkat etmelidir. Bebekler ilk do Bebeklere kimyon, bebeklerde gaz problemi oldukça sıkıntı yaratır. Emziren anneden geçen gaz problemi bebeklerde yaklaşık ilk üç ay veya altı ay sürebilir. Anne adayı yediği her şeye ilk üç ay dikkat etmelidir. Bebekler ilk doğduğu aylarda kendi başına gazlarını çıkaramazlar. Bu olay ise hem bebekte hem annede oldukça sıkıntı yaratır. Anne adayları bebeğindeki gaz sorunu çözebilmesi için her yola baş vurmayı dener. Bebeklere kimyon verilir ise bir çok sıkıntı çözülecektir. Bazı bebeklerde gaz sorunu çok zor olmaktadır. Bu dönem ise hem bebeği hem anneyi üzer. Bebeğin rahatlığı her anne gibi herkesin düşündüğü şeydir. Bebeklere kimyon verilmesi aynı zamanda sancı ve ağrıyı giderir. Bebeğin huzursuz olması anne adayını, gerer ve bu durum her iki taraf için kabus olur. Bebek ağladıkça anne adayı bu durum karşısında ne yapacağını bilemez. Bebeklerde oluşan gaz problemi bazı durum karşısında aileyi oldukça zorda bırakabilir. Aynı zamanda bebeği tok tutarak rahat uyumasını sağlar. Bebeklere kimyon verilmesi, bebeği besler soğuk algınlığına karşı korur. Emziren anneler bebeklerine kimyon vererek en doğru kararı vermiştir. Bunun yanı sıra bebeklere verilen kimyon anne adayı yediği yemeklerden sonra kendisi de içmelidir. Emziren annelerin yediği ve içtiği gıdalar süt yolu ile direk bebeğe geçer. Kimyon içen annelerde ise gaz problemi bebeklerine geçmeyecektir. 

Bebeklere kimyon verilmesinin faydaları nelerdir: 

Öncelikle bebeğe verilen kimyon gaz sancısını ortadan kaldırır. Bu arada emziren annelerin her gün boyunca sabah, akşam 1 su bardağı kaynatılmış kimyon içmelidir. Bebeklere kimyon verilmesi ise sabah akşam 3 ve 4 çay kaşığı kaynatılmış ve ılık olan kimyon verilmesi oldukça bebeğin gaz sorununu çözecektir. Bebeğe verilen kimyonun besleyici özelliği vardır. Bazı bebekler ise kimyon almayabilirler tadını beğenmeye bilirler böylesi bir durumda kimyon içerisine yarım çay kaşığı şeker atılabilir. Böylelikle bebeğiniz kimyonu severek içecektir. Bebeklere kimyon verilmesinin zararı yoktur. Yeni doğan bebeğe kimyon verilmesi  yaklaşık 4 ay boyunca devam edebilir. Hiç bir sakınca yoktur, Bebeğin gaz sancıları ve ağrısına iyi gelmektedir. Bebeklerde verilen kimyon ise çekilmemiş olmalıdır. Tüm kimyon olarak kullanılmaktadır, ayrıca aktarcılarda kolayca bulunur.

Bebeklere KimyonBebeklere verilen kimyon tarifi nasıl yapılır:
 • Çekilmemiş tüm kimyon
 • 1 cezve dolusu su
1 cezve dolu su kaynatılarak içerisine 1 çay kaşığı çekilmemiş tüm kimyon atılır. Yaklaşık bir on dakika bekletilerek demlenmesi sağlanır. Dinlendirilen kimyonu 1 kaç çay kaşık ile bebeğinize verebilirsiniz. Aynı zamanda anne kendisi de 1 su bardağı kimyonu içerse bebeğin ve kendisinin ne kadar rahat ettiğini göreceksiniz. Böylelikle anne ve bebekteki şişkinlik, ve gaz problemi ortadan kalkacaktır.
]]>
Kimyon Nedir https://www.kimyon.gen.tr/kimyon-nedir.html Tue, 27 Nov 2018 21:16:25 +0000 Kimyon Nedir, Kimyon maydanozgillerden bitkidir. Ana vatanı Mısır ve Doğu Hindistan olan yaklaşık bitkinin boyu 30-50 cm ulaşabilen, ince şerit şeklinde ve parçalı yaprakları vardır. Yaz aylarında beyaz veya pembe çiçekl Kimyon Nedir, Kimyon maydanozgillerden bitkidir. Ana vatanı Mısır ve Doğu Hindistan olan yaklaşık bitkinin boyu 30-50 cm ulaşabilen, ince şerit şeklinde ve parçalı yaprakları vardır. Yaz aylarında beyaz veya pembe çiçekler açar, oval biçiminde tohumları olan ıtırlı, otsu bir bitki, kök kısımlarının dallanma özelliği olan bir bitkidir. Bu bitkinin tohumlarından elde edilen baharat olarak kullanılan toza kimyon denmektedir. Kimyonun keskin, acı ve sert tadı ile et yemeklerine farklı bir lezzet vermektedir.

Kimyon mutfakların vazgeçilmez damak tadına lezzet katan baharatlarından biridir. Kimyon baharat olarak kullanılmasının yanı sıra kimyon ve kimyondan elde edilen kimyon yağının sağlık içinde yararları vardır. Kimyon 2000 yıldır bilinir ve baharat olarak kullanılmaktadır. Kimyonun sağlık açısında hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır.

Kimyonun yetişme koşulu: Kimyon sıcak iklimi sever ve yazın 3-4 aylık sıcağında yetişmektedir. Çoğunlukla Akdeniz ikliminde yetişmektedir.

Kimyon besin değeri: Kimyonun yapısında bulunan hoş koku ve zengin bileşimlere sahip olmaktadır. Kimyonun içerisinde A vitamini, B2 vitamini, B6 vitamini, B12 vitamini, K vitamini, C vitamini, E vitamini, Demir, Magnezyum, Karbonhidrat, Şeker, Lif, Yağ, Protein, Fosfor, potasyum, Çinko ve demir vitaminleri içermektedir.

Kimyonun nedir, faydaları nelerdir Demir ve mineraller açısında oldukça zengindir. Kimyon çayı içmek demir eksikliği anemisine ve kalp sağlığına faydalıdır.

 • Kimyonun yemeklere lezzet kattığı gibi sağlık açısında da çok faydaları vardır.
 • Kimyon uyarıcı özelliği vardır. Şeker seviyesinin düzenlenmesine yardımcı olur.
 • Karın gazlarını giderme özelliğine sahiptir.
 • Kimyon kadınların adet düzensizliğine iyi gelir düzene sokar.
 • Kimyon büzücü etkiye sahiptir bu özelliği ile kılcal damarları büzer ve kanamaları durdurur, barsak mukoz salgılarının azalmasını sağlar.
 • Kas gevşetici etkisiyle kasılma ve krampları giderir.
 • Midedeki hazımsızlığı giderir, sindirimi düzenler ve şişkinliğe iyi gelir.
 • Kimyon sindirim güçlüğüne ve ishal sorununa karşı oldukça etkilidir.
 • Hamilelik dönemindeki mide bulantısına iyi gelir ve loğusalıkta anne sütünü artırır.
 • Kimyon lapası kullanmak testisler ve memede oluşan şişmeye iyi gelir.
 • Kimyonun terletici özelliği vardır. Kimyon yağı ile masaj yapmak kas ağrılarına iyi gelir.
 • Kimyon çayının faydaları: Kimyon çayı soğuk algınlığına çok iyi gelir. Bronşit, sinüzit, üst solunum yollarını etkileyen rahatsızlıklar için faydalıdır.
 • Karın ağrısına iyi gelir ve idrar yolu enfeksiyonuna faydalıdır. Kimyonun balgam söktürücü etkisi vardır. Böbrek ve karaciğeri temizler, Kalp sağlığına iyi gelir, tansiyonu dengeler ve kalsiyumun vücutta kolayca emilmesini sağlar. 
 • Kimyon çayı vücut için gerekli olan magnezyumun %6'sını, demir vitaminin %20’sini karşılar.

Kimyon Nedir

Kimyon çayının yapılışı: kimyon çayı yapmak için bir su bardağı suyu cezveye koyup içerisine 1 çay kaşığı kimyon koyunuz. Cezveyi ocağa koyup kaynatırız kimyonlu su kaynamaya başladıktan sonra ocakta alarak 5 dakika kadar dinlenmeye bırakılır. Demlenen kimyon çayı sarı bir renk aldığında içilmeye hazırdır. Kimyon çayını sade veya bal ile içebilirsiniz.

]]>
Kimyon Zayıflatırmı https://www.kimyon.gen.tr/kimyon-zayiflatirmi.html Wed, 28 Nov 2018 08:31:21 +0000 Kimyon zayıflatır mı, kimyon bitkisi 30 cm boyunda olan bir bitkidir. Tek yıllıktır ve meyve verir. Kimyon bitkisinin anavatanı Mısır olarak bilinmektedir. Akdeniz kıyısı olan Güney Avrupa ve Kuzey Afrika ülkelerinde yetişi Kimyon zayıflatır mı, kimyon bitkisi 30 cm boyunda olan bir bitkidir. Tek yıllıktır ve meyve verir. Kimyon bitkisinin anavatanı Mısır olarak bilinmektedir. Akdeniz kıyısı olan Güney Avrupa ve Kuzey Afrika ülkelerinde yetişir. Yurdumuzda da Orta Anadolu bölgesinde meyveleri için yetiştirilir. İçinde bulunan uçucu yağlar ona özgü olan bir koku yayarlar. Kimyon kullanan insanlarda gaz ve karın ağrısı sorunları hemen hemen hiç olmaz. Ayrıca kimyon otu annelerde annelerin sütünü artırıcı özelliği vardır. Bu nedenle yeni doğum yapmış annelerin kimyon otunu kullanmaları tavsiye edilir. Yeni doğum yapmış annelerin sütünde, yedikleri besinlerden kaynaklanan kötü kokuları giderir ve çok güzel bir koku verir. Kimyon baharat olarak da kullanılır. Kimyon gaz, şişkinlik, hazımsızlık gibi mide kaynaklı şikayetlerde tedavi edici olarak kullanılır. Ayrıca  kolik ve kramplarda da vücuda iyi gelmektedir. Kimyonun hiç bir yan etkisi yoktur. Diyet yapanlar rahatlıkla kullanabilirler. Kimyon zayıflatır mı Gelin hep birlikte bakalım.

Kilo problemi olan insanların diyet yaparken gün içinde  kimyonu muhakkak azda olsa tüketmeleri gerekiyor. Kilolu kişilerin diğer kişilere göre daha az çalışan metabolizmaları diyet esnasında bünyenin alışık olmadığı besinlerden az geldiklerinde hazımsızlık sorunu yaşarlar. Hazımsızlık sorunu ilaçlarla giderildiği zaman vücuda pek fazla etkisi olmaz. Çünkü hazımsızlık ilaçları kullanınca karbonhidrat alınır. Bu yüzden doğal yoldan bu sorunu çözebilirsiniz. Kimyon kullanarak hazımsızlık sorununu gidermek mümkündür. Kimyon otu çok düşük bir kaloriye sahiptir. İstediğiniz kadar tüketebilirsiniz. Kimyon meyve veren bitkinin ufatılmış yapraklarıdır. Bitkiler sınıfına girdiği için kilo vermenizde çok fazla etkisi olacaktır.

Kimyon ZayıflatırmıZayıflamak için kimyon çayı tarifi: 1 tatlı kaşığı dolusu hafifçe ezilmiş kimyon tohumu, 1 bardak su ile haşlanır ve 10-15 dakika demlenir. Demlendikten sonra süzülür. Öğünler arasında günde 2-3 taze demlenmiş çay tatlandırılmadan içilir. Şişkinliğe karşı yemekten sonra içilmelidir. Çay demlemeye vakti olmayan kişilerin kimyon tonlarını çiğneyerek de kullanılabilir.

]]>
Kimyon Faydaları https://www.kimyon.gen.tr/kimyon-faydalari.html Wed, 28 Nov 2018 22:44:29 +0000 Kimyon faydaları, bilimsel ismi Cuminum cyminum olan kimyon, maydanozgiller familyasına aittir. 3-5 parçalı, şemsiyeye benzer, pembe yada beyaz renkli küçük çiçekleri vardır. Dereotu ve maydanoz gibi sarı- kahverengi renkli dikdör Kimyon faydaları, bilimsel ismi Cuminum cyminum olan kimyon, maydanozgiller familyasına aittir. 3-5 parçalı, şemsiyeye benzer, pembe yada beyaz renkli küçük çiçekleri vardır. Dereotu ve maydanoz gibi sarı- kahverengi renkli dikdörtgen şeklinde tohumları olan kimyon bitkisi; Doğu Hindistan bölgesine mensup olup anavatanı Mısır' dır. 50 cm' ye kadar uzayabilen boyu vardır ve bir yıllık otsu bitkiler arasında yer alır. Akdeniz iklimine gereksinim duyar.

Mutfakların vazgeçilmez baharatlarından biri olan kimyon; sert tadı ile özellikle et yemeklerinde lezzeti doyulmaz hale getirir. Zengin besin değeriyle, baharat olarak kullanılmasının haricinde sağlık açısından da oldukça faydalıdır. 2000 yıla yakın süredir bilinen ve kullanılan kimyondan aynı zamanda yağ da elde edilmektedir. Kimyon aslen bir tohumdur fakat toz haline getirilerek kullanımı yaygınlaştırılmıştır.

Kimyon FaydalarıKimyon Faydaları:
Bilhassa demir minerali yönünden zengin olan kimyon; emziren annelerde sütü arttırır ve yenidoğan gaz sancılarını azaltıcı etkiye sahiptir. Bağırsak ve midede gaz birikmesini engeller ve var olan gaz sancısını söker. Hazımsızlığı giderir, sinirleri yatıştırır ve sinire bağlı oluşan baş dönmelerini durdurur. İştah açıcı özelliği bulunan kimyon, aynı zamanda bir idrar söktürücü olarakta kullanılır. Yükselen tansiyonunuzu düşürür. Bağırsakta üreyen kurtların düşürülmesinde etkilidir. Vücuttan fazla suyu atmamıza yardımcı olan kimyon bitkisi, kilo vermeye de katkısı vardır. İçeriğinde 100 den fala kimyevi bileşim barındıran kimyon, şifa kaynağı dediğimiz bitkiler arasında ilk sıralarda yerini alır. Örneğin içerisinde bulunan fosfor; kemik ve cilt sağlığı için, demir; kansızlık için, lif; sindirim sistemi için oldukça faydalıdır. Kabızlık problemini gidermede etkilidir. Romatizma rahatsızlıklarında ve hanımlarda görülen adet düzensizliğine iyi gelmektedir. Grip ve nezle için de etkili olduğu söylenen kimyonun aynı zamanda beyin fonksiyonlarını da hızlandırdığı birçok araştırmalar ile kanıtlanmıştır. 

Not: Kimyonun bilinen bir yan etkisi yoktur ama uyarıcı etkisi olduğundan fazla tüketilmesi bazı sorunlara yol açabilir. Ayrıca hamilelik döneminde kullanılması sakıncalı olabilir.
]]>
Hamilelikte Kimyon https://www.kimyon.gen.tr/hamilelikte-kimyon.html Thu, 29 Nov 2018 00:01:32 +0000 Hamilelikte Kimyon, Akdeniz ülkelerinde yetişen ve Hint mutfağı başta olmak üzere ek çok mutfakta yaygın olarak kullanılan baharat çeşitlerinden biri de kimyondur. Jeera olarak da geçe kimyon her yemekte kullanılmaz fakat bazı y Hamilelikte Kimyon, Akdeniz ülkelerinde yetişen ve Hint mutfağı başta olmak üzere ek çok mutfakta yaygın olarak kullanılan baharat çeşitlerinden biri de kimyondur. Jeera olarak da geçe kimyon her yemekte kullanılmaz fakat bazı yemeklerde de muhteşem bir lezzet verir. Lezzetinin yanı sıra, vücuda faydalı bir baharat türüdür. Pek çok vitamin ve mineral yönünden zengin olduğundan hamilelikte kimyon sık tüketilmesi gerekenler arasındadır. 
Hamilelik süreci boyunca kişilerin daha doğal yollarla beslenmesi ve mümkün olduğunca ilaç kullanmaktan kaçınmalı ve faydalı besinler tüketmelidir. Hamilelik hassas bir süreç olduğundan pek çok kişi mide, bağırsak ve idrar yollarında sıkıntılar yaşamaktadır. Kimyon ise bu gibi durumlarda oldukça fayda sağlar.  

Hamilelikte KimyonHamilelikte Kimyon Faydaları 
 • Hamilelik döneminde kişinin cildinde oluşan sıkıntıları giderir ve arınmış bir cilde kavuşmayı sağlar. Toksitlerin atılmasına yardımcı olur. Hamilelikte hormonal değişim ve strese de bağlı olarak oluşan dökülmeler, sivilceler ve kızarıklıklar geçer. 
 • Mide asidinin yükselmesi ya da hazımsızlık sorunlarında yemeklere biraz kimyon ilave ederek midenizi de rahatlatabilirsiniz. 
 • Aynı zamanda kimyon fosfor yönünden zengindir. Bu sayede vücutta bulunan yararlı maddelerin boşaltım aracılığıyla atılması da sağlanır. 
 • Hamilelik döneminde sık rastlanan alerji, mantar, egzama gibi sorunlarla mücadelede aynı şekilde kimyonun faydaları çok fazladır. İçerisinde bulunan E vitamini sayesinde kimyon bu gibi sorunları da giderir. 
 • Bağırsaklara yerleşen parazitleri vücuttan atar. 
 • Astım hastalarına da iyi gelebilir. Bu kanıtlanmamış bir bilgi olmakla beraber bazı yerlerde astıma iyi geldiğine dair bilgiler yer almaktadır. 
 • Saç dökülmelerine de iyi gelmektedir. 
 • Şişkinlik, gaz gibi sıkıntılar olduğunda bir çay kaşığı tüketebilirsiniz. Eğer bunun midenize bulantı yapacağınızı düşünüyorsanız yemeğe de karıştırabilirsiniz. 

]]>
Nane Kimyon Çayı https://www.kimyon.gen.tr/nane-kimyon-cayi.html Thu, 29 Nov 2018 18:26:11 +0000 Nane Kimyon Çayı, birçok kişinin oldukça severek tükettiği favori çay lezzetlerden biridir. Bu çayın müthiş lezzetinin yanı sıra sağlık açısından da birçok faydası vardır. Nane kimyon çayını, hazır satın ala Nane Kimyon Çayı, birçok kişinin oldukça severek tükettiği favori çay lezzetlerden biridir. Bu çayın müthiş lezzetinin yanı sıra sağlık açısından da birçok faydası vardır. Nane kimyon çayını, hazır satın alabileceğiniz gibi bu çayı evde kendiniz kaynatarak da elde edebilirsiniz. Evde hazırlayacağınız nane kimyon çayı çok daha etkili olur ve doğal yollarla hiçbir yan etkisi olmayan bu çayı gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz. Nane, mideyi yatıştırmak ve aynı zamanda gaz sancılarını azaltmak için tercih edilebilecek bir bitkidir. Antispazmodik eskiye sahip olan nane, uçucu yağlar içerir ve mentol yardımı ile sindirim sisteminde bulunan kasların rahatlamasına yardımcı olur. Kimyonun ise yağ yakıcı etkisi bilimsel testlerle ispatlanmıştır. Doğal yollarla zayıflamak isteyenlerin nane kimyon çayını denemesinde fayda vardır. Günde mutlaka bir bardak nane kimyon çayı tüketerek ve beslenmenize dikkat ettiğiniz takdirde sağlıklı bir şekilde kilo verebilmeniz mümkündür. Bu çayı tüketmeye arzu ettiğiniz kiloya düşene kadar devam edin. Kimyon ve naneyi marketlerdeki baharat reyonlarından ya da aktarlardan temin edebilirsiniz. 

Nane kimyon çayının hazırlanışı, 

1 su bardağı suyu demliğin içerisinde kaynattıktan sonra içerisine bir çay kaşığı nane ve bir çay kaşığı kimyon ilave edip demliğin altını kapatın ve 5 dakika demlenmesi için bekletin. Daha sonra çayınızı süzerek fincana alın ve ılık bir şekilde çayınızı tüketin. Dilerseniz hazırladığınız bu çayın içerisine bir çay kaşığı bal ilave ederek tüketebilirsiniz. Kimyon ve nane tohumlarının çay yapılmadan hemen öncesinde öğütülmesi ya da öğütülmeden çayının yapılması önerilmektedir. Öğütülmüş olarak satılan kimyon ve nane tozları kalite açısından düşük olması nedeniyle tavsiye edilmemektedir. Çünkü bu tohumlar öğütüldükten sonra bir gün içerisinde kullanılmadığı takdirde içerisinde yer alan sabit yağlar bozulur ve bu durumda aromalarının değişmesine neden olur.

Nane Kimyon ÇayıNane kimyon çayının faydaları,
 • Nane kimyon çayı şişkinlik giderici ve gaz söktürücü etkiye sahiptir. Özellikle de basen ve göbek bölgelerini eritmek için ve kabızlığı gidermek için kullanılan en etkili yöntemlerden biridir
 • Karaciğer ve safra kesesi için oldukça faydalıdır 
 • Yüksek miktarda A ve C vitamini içermesinden dolayı bağışıklık sistemini güçlendirir 
 • İçerisinde demir bulunmasından dolayı demir eksikliği yaşayan hastalara yardımcı olur 
 • Solunum sistemi iltihaplarına iyi gelir 
 • Bünyeyi rahatlatır ve uykusuzluk problemi ortadan kaldırır
 • Kan şekerini düzenler ve şeker hastalığına iyi gelir 
 • Yüksek tansiyonun düşürülmesini sağlar
 • Romatizmaya ve baş dönmelerine iyi gelir 
 • Balgam söktürücü etkiye sahiptir 
 • İdrar yolu enfeksiyonu tedavisinde kullanılır
 • Ağız kokusunu giderir ve mide bulantısını yatıştırır 
 • Bu çayın buharını solumak burun tıkanıklığını gidererek sinüsleri açar 
 • Kas ağrılarını azaltır
 • Nane ve kimyonun içerisinde bulunan A ve C vitamini sayesinde kolorektal kanser riskini azaltır ve hücrelerde oluşabilecek olan hasarları en aza indirir
Nane kimyon çayının aç ya da tok karnına içilmesinde hiçbir fark yoktur. Fakat bu çayın faydalarından yararlanmak için şekerli, yağlı, gazlı ve unlu yiyecekler tüketmemeye özen gösterilmelidir.

Nane kimyon çayının zararları, 

Bilindiği gibi her bitkinin çok fazla olarak kullanılması genel sağlığı olumsuz olarak etkilemektedir. Bu durum nane ve kimyon için de geçerlidir. Aşırı derecede bu çayı tüketmek ishale, kramplara, uyuşukluğu ve yüksek kalp çarpıntısına sebep olabilir. Bu sonuçlar düşünülerek nane kimyon çayı aşırı derecede tüketilmemelidir. Günde üç bardaktan fazla içilen bu çay, bazı yan etkilerin ortaya çıkmasına neden olabil]]> Kimyon Ekimi https://www.kimyon.gen.tr/kimyon-ekimi.html Fri, 30 Nov 2018 07:01:59 +0000 Kimyon Ekimi, Aromatik ve tıbbi bitkilerden olan kimyon, çoğunlukla baharat olarak ve ilaç sektöründe kullanılan kazık kök yapısına olan bir bitkidir. Kokusundan ve aromasından faydalanılan ve önemli bir baharat bitkisi ola Kimyon Ekimi, Aromatik ve tıbbi bitkilerden olan kimyon, çoğunlukla baharat olarak ve ilaç sektöründe kullanılan kazık kök yapısına olan bir bitkidir. Kokusundan ve aromasından faydalanılan ve önemli bir baharat bitkisi olan kimyon, son yıllarda yurt içi ve yurt dışında sucuk imalatında ve boya sanayisinde de oldukça sık kullanılmaktadır. Ülkemizden ABD, Avrupa, Arap ve Körfez ülkelerine sürekli ihraç edilmektedir. Orta Anadolu da bulunan kıraç topraklarda arazilerin nadasa bırakıldığı durumlarda nadas arazilerinin azaltılma amacı ile ekimi yapılabilir.

Kimyon ekiminde toprak hazırlığı, 

Kimyon ekimi kıraç alanlara yapılacaksa sonbahar mevsiminde yağışlardan sonra uygun olan bir zamanda toprak tavda iken pulluk ile sürüm yapılıp geçmiş dönemdeki üretimden kalan sap gibi artıklar toprak ile karıştırılır. Sürüm işlemi ilkbahar mevsimine bırakıldığı takdirde yağışlı giden yıllarda sürüm yapmak için uygun ortam ve zamanın oluşma olasılığı hesaba katılmalıdır. Ekim yapılmadan önce kaz ayağı ve tırmık kombinasyonu ile beraber ekim yatağı düzenli bir biçimde hazırlanmalı, tarlanın düzgün bir şekilde düzeltilmesine özen gösterilmelidir. Ekim yatağı düzenli bir şekilde hazırlanmadığı takdirde kaliteli bir ekim işlemi yapılamaz ve ekimde yapılacak olan hataların ilerleyen dönemlerde telafisi mümkün olmayabilir.

Kimyon ekimi zamanı, 

Orta Anadolu iklim koşullarında şubat ayının sonundan mart ayının sonuna kadar olan zaman diliminde ekim işlemi yapılabilmektedir. Tohumların toprağın 1-2 cm derinliğine düşmesi gerekir. Kimyon ekimi hububat ekimi yapılan mibzerler ile yapılmaktadır. Dekar başına 1-1,5 tohum miktarı atılması gerekir. Kimyon ekimi yapılan tarlanın kaymak tabakası tutmayan araziler olmasına özen gösterilmelidir. Ekim yapıldıktan sonra kaymak tabakası meydana gelmiş ise kimyonun çimlenmesi zorlaşır ve bu durum da verimi oldukça olumsuz olarak etkiler.
Kimyon ekimi yapılan tarlalarda ortaya çıkan en önemli sorunlardan biri yabancı ot sorunudur. Bu nedenle ekim yapılmadan önce tarladaki yabancı ot kontrolü mutlaka yapılmalıdır ve ekim yapılmadan önce toprağa yapılacak olan ilaçlamada dikkat edilmesi gereken en önemli kısım, yeterli orandaki su ve ilaç karışımının homojen bir şekilde tarlanın üzerine ilaç makinesi ile atılmasıdır. Bu ilaçlama işlemi yapıldıktan sonra hiç vakit kaybetmeden uygun olan bir alet yardımı ile ilaç toprağa karıştırılmalıdır. İlaçlamalara karşılık yabancı otlar kontrol altına alınamıyorsa yabancı otlar elle kopartılıp toprak temiz bir hale getirilmelidir.

Kimyon EkimiKimyon ekiminde gübreleme işlemi,

Ekim esnasında mutlaka fenni gübre ve tohum karıştırılıp homojen bir karışım elde edilerek ekilecek olan tohum gözüne katılarak ekim yapılmalıdır. Azot ve fosforlu gübreleme uygulanabilir. Aynı zamanda kimyon toprak üzerine çıktığında dekar başına 10-15 kg azotlu gübre uygulanması verimi yüksek oranda artırır.

Kimyon ekiminde çapalama, seyreltme ve sulama, 

Kimyon bitkisi çimlenme döneminde suya oldukça ihtiyaç duymaktadır. Çiçeklenme döneminden önce sulanması ile veriminde % 15-20 ve çiçeklenme döneminden sonra yapılan sulamadan sonra % 25-30 oranında bir artış elde edilmektedir. Elde edilecek olan verimin istenilen oranda olması için mutlaka sulanma yapılması gerekir. Seyretme ve çapalama işlemi birlikte yapılmalı, seyreltme aynı sıra üzerinde 3-4 cm mesafe olacak biçimde yapılmalıdır. Bitki 15 cm uzadıktan sonra ise ihtiyaç görüldüğü zaman çapalama işlemi yapılabilir.

Kimyon ekiminde hasat ve verim, 

Orta Anadolu iklim koşullarında hasat temmuz ayının başlarında yapılabilmektedir. Kimyon hasat zamanı geldiği zaman oldukça kırılgan bir biçimde kurur. Hasat yöntemi el i]]> Kimyon Suyu https://www.kimyon.gen.tr/kimyon-suyu.html Fri, 30 Nov 2018 15:46:11 +0000 Kimyon Suyu, Halk arasında kimyon suyu olarak bilinse de, kimyon çayı olarak da yaygın tüketilen bir maddedir. Kimyon suyunun yapımında ana besin kaynağı olarak kullanılan kimyonun farklı farklı hastalıklar üzerinde Kimyon Suyu, Halk arasında kimyon suyu olarak bilinse de, kimyon çayı olarak da yaygın tüketilen bir maddedir. Kimyon suyunun yapımında ana besin kaynağı olarak kullanılan kimyonun farklı farklı hastalıklar üzerinde çeşitli yararları bulunmaktadır. 

Kimyon Suyu Faydaları Nelerdir

Özellikle soğuk algınlıkları, farenjit, bronşit, sinüzit gibi ÜSYE hastalıklarını hafifletmek için doğal tedavi yöntemi olarak kullanılabilir.
 • Balgam sökücü olarak kullanılabilir.
 • ÜSYE hastalıklarının tedavisi ve belirtilerinin hafifletilmesi amacıyla kullanılır.
 • Karın ağrısına iyi geldiği bilinmektedir.
 • Demir eksikliği anemisi tedavisinde bitkisel yöntem olarak kullanılır.
 • İnsomnia yani uykusuzluğa iyi gelmektedir.
 • Karaciğer ve böbrekleri temizlemekte kullanılır.
 • Yeterli bilimsel araştırma sonucu olmamasına rağmen astım tedavisinde kullanılabilir.
 • Kalp sağlığını korumaya yardımcı olur.
 • Kan şeker düzeyini düzenlemekte ve dengelemekte etkin rol oynar.
 • Sindirimi kolaylaştırmayı sağlar.
 • Magnezyum, demir mineralleri açısından oldukça zengindir.
 • Romatizmal hastalıklara iyi gelmektedir.
 • Yağın çabuk sindirilmesine yardımcı olur.
 • Sinir nedeniyle oluşan baş dönmelerinin hafifletilmesinde veya tamamen kesilmesine yardımcı olur.
 • Sakinleştirici  bir etkisi vardır.
 • Mide ve bağırsakta gaz oluşumunu ve birikmesini önler.
 • Yüksek tansiyonun düzenlenmesini ve dengelenmesini sağlar.
Kimyon SuyuKimyon Suyu Nasıl Hazırlanır

Kimyon suyunu, ezilmemiş olan kimyon bitkisinin tohumlarından hazırlayabileceğiniz gibi, hazır toz kimyonlardan da hazırlayabilirsiniz. 2 kişilik bir kimyon suyu hazırlamak istiyorsanız, 1–1,5 çay kaşığı kimyonu küçük bir tencereye atınız. Bunu yaptıktan sonra, 2 su bardağı suyu koyunuz ve orta derece bir ateşte kaynamaya bırakınız. Su kaynadıktan sonra ateşten kapatınız ve yaklaşık 6 dakikalık beklemeye alınız. Su, sarımtırak bir renk aldığı zaman kimyon suyunu içmeye başlayabilirsiniz.

Kimyon suyunun yoğunluğu, kendi zevkinize göre ayarlayabilirsiniz. Bunun için kimyon miktarını arttırıp azaltabilir veyahut suyun bekleme süresini değiştirebilirsiniz. Tadını değiştirmek istiyorsanız çok çok az tuz veya bal da ekleyebilirsiniz.

Bazı Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Kimyon suyu her ne kadar sağlık açısından çok faydalı olsa da ve aynı zamanda çok güvenli bir bitki olsa da düzenli olarak kullandığınız herhangi bir ilaç varsa, kimyon suyu içmeden önce bir doktora danışmanız da fayda olacaktır. Aynı zamanda gebelik ve emzirme dönemine ilişkin herhangi bir araştırma bulunmadığından dolayı doktorunuza danışmanız tavsiye edilir.
]]>
Rezene Kimyon Çayı https://www.kimyon.gen.tr/rezene-kimyon-cayi.html Sat, 01 Dec 2018 14:33:32 +0000 Rezene Kimyon Çayı: Rezene boyu iki metreye kadar ulaşan iki yıllık otsu maydanozgillerden bir bitki türüdür. Anavatanı Akdeniz ve Akdeniz’e yakın Doğu bölgeleridir. Rezene bitkisinin soğanı, tohumu ve yaprakları yemekle Rezene Kimyon Çayı: Rezene boyu iki metreye kadar ulaşan iki yıllık otsu maydanozgillerden bir bitki türüdür. Anavatanı Akdeniz ve Akdeniz’e yakın Doğu bölgeleridir. Rezene bitkisinin soğanı, tohumu ve yaprakları yemeklerde kullanılır. Kurutulmuş rezene tohumu çayının vücut için çok yararlı olduğu bilinir ve birçok hastalığın tedavisinde kullanılır. Rezene tohumundan hazırlanan çayın aşırı gazın giderilmesinde ve hıçkırık gidermek amaçlı kullanılır.

Kimyon: Kimyon mayıs ve Haziran aylarında beyaz ile pembemsi çiçekler açan boyu 50-60 cm kadar uzayabilen maydanozgillerden bir yıllık otsu bir bitki çeşididir. Anavatanı Doğu Akdeniz ve Orta Doğudur. Kimyon mutfaklarda yemeklere lezzet katan önemli bir baharattır. Kimyon vücut sağlığı için yararlı olan önemli vitaminler ve minareler içermektedir. Kimyonun içeriğinde A vitamini, C vitamini, E ve K vitaminleri bulunmaktadır. Kimyon çayının sağlık için çok yararları bulunmaktadır. Kimyon çayının Soğuk algınlığı, bronşit ve sinüzit gibi birçok hastalığın belirtilerini hafifletmek amaçlı kullanılmaktadır.

Rezene kimyon çayının faydaları: Rezene ve kimyon çayının gaz sancılarını geçirmek ve kabızlık için çok etkili olduğunu bilmeyen yoktur.

 • Rezene ve kimyon çayı yeni doğmuş bebeklerin rahat gaz çıkarmaları için günlük 1 tatlı kaşığı çaydan verilir. Ve ayriyeten bebeğin rahat kaka yapabilmesini sağlar. Rezene ve kimyon çayının bebeklerin sancısına iyi geldiği bilinir fakat ilk önce bir hekime götürmekte fayda vardır.
 • Loğusa annelerin gaz sancısı ve sütlerinin artması için günde 2-3 fincan rezene ve kimyon çayında içmelerinde büyük fayda sağlar.
 • Rezene ve kimyonun çayının solunum yolu hastalıklarında nefes açması için çok faydalıdır, adeta bir nefes açıcı sprey görevi görmektedir.
 • Bu ikili karışım çayının balgam söktürücü özelliği vardır.
 • Rezene ve kimyon çayı bağırsakları çalıştırır, gaz giderir ve zayıflamaya yardımcı olur.
 • Rezene ve kimyonun içeriğinde güçlü antioksidan olduğundan dolayı vücutta bulunan serbest radikalleri yok eder.
 •  Deri ve ciltteki yaraları iyileştirme özelliğine sahiptir, enfeksiyonu önler.
 • Uyku düzensizliğine karşı rezene ve kimyon çayının çok faydası olmaktadır.
 • Rezene  kimyon çayının hazımsızlık, mide krampları ve sindirim sorunlarına faydalıdır.

Rezene Kimyon Çayı

Rezene kimyon çayının yapılışı:

Bir porselen demliğin içerisine bir tatlı kaşığı rezene tohumu ve bir cay kaşığı kimyon tozu konulur ve 3 bardak su eklenir kaynamaya bırakılır. 2-3 dakika kaynatılan çayın altını söndürüp 5-10 dakika dinlenmesi beklenir. Demlenen çaydan günde 3 defa bir bardak isteğe bağlı bal konup içilir.

Saygılar.

]]>
Yenidoğana Kimyon Verilirmi https://www.kimyon.gen.tr/yenidogana-kimyon-verilirmi.html Sat, 01 Dec 2018 15:54:31 +0000 Yeni doğana kimyon verilir mi, yeni doğan bebeklerde mutlaka gaz problemi kaçınılmazdır. Bu sorun hem anne adayını yorar hem bebeği böyle bir durum karşısında yapılması gereken şeylerden biri bebeğin gaz problemini giderecek b Yeni doğana kimyon verilir mi, yeni doğan bebeklerde mutlaka gaz problemi kaçınılmazdır. Bu sorun hem anne adayını yorar hem bebeği böyle bir durum karşısında yapılması gereken şeylerden biri bebeğin gaz problemini giderecek bitkilerdir. Tabii ki öncelikle yeni doğan bebeğe kimyon verilmesi durumunu öncelikle bir doktora danışılmalıdır. Tabii ki bebeğin huzuru her şeyden önce geldiği için eczanelerden alınan gaz giderici bitkilerin içerisinde kimyon bulunmaktadır. Bu nedenle yeni doğana kimyon verilir. Bebeğe bir zararı olmaz aksine rahatlamasını sağlar. Yeni doğana kimyon verilmesi ise bebeğe bir zararı olacağı anlamına gelmez. Anne adayları yemeğine ne kadar dikkat ederse etsin her halükarda bebeğin en az 3 ay gaz problemi olur. Bu nedenle anne adayı çok üzülmemeli yeni doğan bebekte gaz sancısı olması durumunda anne adayı sakin davranarak panik yapmamalıdır. Bebeğin ağlaması ile panik yapan anne adayları stresi ikiye katlıyorlar. Bu nedenle huzursuzluk sendromuna giren anne ve bebeği gaz sancısı geçene kadar bu devam eder.

Anne adayı kendi yemeğine 1 yemek kaşığı kimyon atabilir. Bunun hiç bir sakıncası yoktur. Yeni doğana kimyon verilmesi durumu anne adayları abartmamalı, bebeğinize kaynatılmış ve ılımış kimyon 2 çay kaşığı yeterli gelecektir. Bu kadar az miktar yeni doğan bebeğe bir zarar vermez. Yaklaşık bebeğin ilk bir aylık olması durumunda ise kimyon verilmesi fayda sağlar. Bunu bilmekte yarar vardır. Anne adayı kendisi de yaklaşık hem yediği yemeklerin üzerine 1 yemek kaşığı dolu olması gerekir. Yemeğe konulan kimyon ise anne adayının ve bebeğinin gaz problemini ortadan kaldırmasına yardımcı olacaktır. Böylelikle yeni doğana kimyon verilmesi bebeğinde anne adayınında daha huzura ermesi sağlanır. Anne adayı ve bebeği ile daha sakin günler yaşarlar.

Yenidoğana Kimyon VerilirmiYeni doğana kimyon verilir mi, verilirse nasıl verilir Bilindiği gibi yeni doğan bebeğe kimyon verilmesi gayet normal bir durumdur. Bebeğinize verilecek olan kimyon ise abartılmadan verilmelidir. Aynı zamanda ise anne adayı kendisinde uyguladığı yiyecekler arsında yemeklerin içinde kimyonu bol tüketebilir. Bu oldukça işe yarayacaktır. Bebeğinizin huzurlu olduğunu ve gaz probleminin azaldığını göreceksiniz. Ayrıca bir annenin bebeğinin huzurlu uyması için elinden ne gelir ise yapacaktır. Yeni doğana kimyon verilmesi bebeğin huzurlu uyuması ve gaz sancısı var ise bunun geçeceğine şahit olabilirsiniz. Bebeğin aldığı anne sütü ile alınan kimyon ise bebeğinize vereceği en güzel uyku saatleri arasında olacaktır. Bebeğinize vereceğiniz kimyon anne adayları sıkıntı yapmadan verebilirler. Ayrıca yeni doğana kimyon verilmesi bebeğinizin beslenmesinde yardımcı olmaktadır.
]]>
Bebeklerde Kimyon Faydası https://www.kimyon.gen.tr/bebeklerde-kimyon-faydasi.html Sun, 02 Dec 2018 12:49:24 +0000 Bebeklerde Kimyon Faydası: Kimyon,  vücudumuzda pek çok hayati rol oynayan bir mineral olan demir açısından çok iyi kaynaklardandır. Demir akciğerlerden başlayarak tüm vücut hücrelerine kadar oksijen taşınmasını sağlamakta Bebeklerde Kimyon Faydası: Kimyon,  vücudumuzda pek çok hayati rol oynayan bir mineral olan demir açısından çok iyi kaynaklardandır. Demir akciğerlerden başlayarak tüm vücut hücrelerine kadar oksijen taşınmasını sağlamakta ve  hemoglobin maddesinin ayrılmaz bir parçası olmaktadır. Aynı zamanda enerji üreterek ve metabolizma için önemli enzim sistemlerinin bir parçası da olmaktadır. Bu anlamda demir bağışıklık sisteminin daha sağlıklı çalışmasını sağlar. Özellikle bebeklerde hamile ve emziren kadınlarda gelişim içerisinde olan çocuklar ve gençler de demir ihtiyacı daha fazla olduğundan dolayı kimyon tüketmeleri önerilmektedir. Kimyon içerisinde bulunan  B1, B2, B3, A ve C vitaminleri de yer almaktadır. Ayrıca kimyon tıbbi özelliği bulunan timol açısından da oldukça zengin olmakta ve buna bağlı olarak uçucu yağ içermektedir. Kimyon tohumunun sindirim sistemi açısından  faydalı olduğu geleneksel olarak da bilinmekte ve bundan dolayı tohumu aynı zamanda anti kanserojen özelliklere de sahip özellik taşımaktadır. Yapılan çeşitli çalışmalar ile kimyon tohumundan mide ve karaciğer tümörlerinin gelişimini azalttığı ve buna bağlı olarak yok ettiği gözlemlenmiştir.

Bebeklerde Kimyon FaydasıBebeklerde Kimyon Faydası: Özellikle bebeklerde gaz sancısı sorununa karşı kullanılmaktadır. Özellikle eski yöntemlerle bebeğini büyüten annelerin kullandığı kimyon bebeklerde ve çocuklarda oluşan gaz sancısına karşı bire birdir. Bir çay kaşığı anne sütü ile birlikte bir çimdik kimyonu karıştırarak her gün düzenli olarak bebeğe verilmesi gaz şikayetlerine karşı fayda sağlayacaktır.. Bunu en az 3 gün tekrarlamak ve devamında da sürdürmek faydayı daha da arttırmaktadır. 0-3 aylık bebeklerde sık görülen kolik ağrısı denilen gaz sancısı şikayetine  karşı birebir bitkisel çözüm olarak da kullanılan kimyonu hem yetişkin hem de bebek ve çocuklarda kullanımı sakıncalı değildir. Fakat yine de doz olarak abartılmamalı yeteri kadar kullanılmalıdır.
]]>
Kimyon Ne İşe Yarar https://www.kimyon.gen.tr/kimyon-ne-ise-yarar.html Mon, 03 Dec 2018 11:54:37 +0000 Kimyon ne işe yarar, Baharat grubunda yer alan kimyon, birçok yemeğe, özellikle de köftelere lezzet katmak için mutfaklarda sıkça kullanılmaktadır. Kimyon özellikle Hint mutfağında vazgeçilmez baharatlardan biridir. Akdeniz Kimyon ne işe yarar, Baharat grubunda yer alan kimyon, birçok yemeğe, özellikle de köftelere lezzet katmak için mutfaklarda sıkça kullanılmaktadır. Kimyon özellikle Hint mutfağında vazgeçilmez baharatlardan biridir. Akdeniz ülkelerinde yetiştirilen bitkilerin ufak tohumlarından elde edilen kimyon, yassımsı ve yeşile benzeyen bir renktedir. Kimyon tohumu oldukça minik olsa da kokusu ve tadı oldukça otantik ve keskindir. Kimyon ne işe yarar Dediğimizde birçok sağlık sorununa karşı iyi geldiği söylenebilir. İçerisinde vücut için faydalı olan mineraller, vitaminler içermektedir.

Kimyon Ne İşe YararKimyon ne işe yarar
 • Cilde zarar veren serbest radikaller ve toksinlerden arınmak için kimyondan yararlanılabilir. İçeriğinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde ciltte oluşan dökülme, sivilce gibi cilt problemlerine karşı iyi gelir. Kimyonun içeriğinde yer alan bileşenler vücuttan toksinleri idrar yoluyla atmayı kolaylaştırır. Kimyon sirkeyle karıştırılarak cilt için kullanıldığında akne ve siyah noktalara karşı oldukça etkili olur. Yine içeriğinde yer alan E vitamini egzama gibi cilt hastalıklarına ve alerjik reaksiyonlara karşı koruma sağlar. Yaşa bağlı oluşan lekeler ve sarkmalar içinde faydalıdır.
 • Cilt için faydalı olan kimyon, saç bakımı ve sağlığı içinde kullanılabilir. Zengin içeriği sayesinde saçları beslemek ve dışarıdan bakım yapmak için kullanılan kimyon, saçların sağlıklı şekilde uzamasını sağlar. Saç dökülmesi ve kelliğe karşı kimyon kürü uygulanabilir. Siyah kimyon yağı uygun miktarda zeytinyağıyla karıştırılır ve banyo yaptıktan sonra dökülme gerçekleşmiş ve keleşmiş kısma karışım tatbik edilir. Uygulama sayesinde yeni saçların çıkması kolaylaşır. Beraberinde siyah kimyon kapsülü kullanıldığında daha başarılı ve hızlı sonuç alınabilir. Parlak ve uzun saçlar için, 1,5 yemek kaşığı çörek otu tohumu ve 1 yemek kaşığı kimyon harmanlanır. Ocağa alınarak 8-10 dakika kaynatılır. Ardından süzgeçten geçirilir. Karışım ılıdıktan sonra içine 1 adet yumurta kırılır ve homojen şekilde çırpılır. Tercihe göre bir miktarda hakiki zeytinyağı eklenebilir. Elde edilen karışımla yarım saat süreyle kafa derisine masaj yapılır. Düzenli uygulandığında saçlarda gözle görünür fark oluşacaktır.
 • Kimyon kan şekerini dengelemek için kullanılabilir. Düşük kan şekeri düzeyi kimyon kullanılarak kontrol altına alınabilir. Özellikle diyabet hastaları bu noktada kimyondan yararlanabilir.
 • Doğal bir demir kaynağı olan kimyon, kansızlık hastalığına karşı alternatif bitkilerden biridir. Kan yapıcı etkisi sayesinde vücudun hücrelere yeterli oranda oksijen taşımasını sağlar.
 • Kimyon tohumu astıma karşı kullanılabilir. Kimyon tohumu astım ataklarının daha kolay geçmesini ve vücuda hasar vermemesini sağlar.
 • Bağışıklık sistemini kuvvetlendiren kimyon, antioksidan içeriğiyle bağışıklık sistemini hastalıklara karşı korur.
 • Kimyon, adet döneminde yaşanan sıkıntılar içinde faydalıdır. Adet gören her yaş grubunda sıkıntılara karşı kimyon kullanılabilir.
 • Kanser hastalıklarıyla mücadeleyi kolaylaştıran kimyon, kansere yakalanma olasılığını azaltır. Özellikle kolon, göğüs kanseri tedavisinde uzmanlar tarafından önerilen baharatlar arasındadır.
 • Kimyon, boğaz ağrısı, öksürük, solunum yolu hastalıkları, sindirim sistemi, metabolizma hastalıkları içinde önemli baharatlar arasında yer alır.
 • Gebelik döneminde kimyon çayı içmek, hem anne, hem de anne karnındaki bebeğin sağlığı için faydalıdır. Ancak gebelik dönemi hassas bir dönem olduğu için kimyon tüketiminde aşırıya kaçılmamalıdır.
 • Kimyon çay şeklinde akşam saatlerinde içildiğinde uykusuzluk problemine karşı iyi gelir.
 • Kimyonun hafızayı kuvvetlendirici, sinir sistemini rahatlatıcı etkisi bulunmaktadır.
]]>
Kimyon https://www.kimyon.gen.tr/kimyon.html Mon, 03 Dec 2018 20:52:30 +0000 Kimyon, maydanozgiller ailesine ait olan kimyon, beyaz, pembe çiçeklere sahip, Mayıs-Haziran aylarında çiçeklenen,40-60 santim kadar boylanabilen, bir yıllık otsu bitkiler arasında yer alır. Kimyon baharat şekline, bitki olgunl Kimyon, maydanozgiller ailesine ait olan kimyon, beyaz, pembe çiçeklere sahip, Mayıs-Haziran aylarında çiçeklenen,40-60 santim kadar boylanabilen, bir yıllık otsu bitkiler arasında yer alır. Kimyon baharat şekline, bitki olgunlaştıktan sonra getirilir. Olgunlaşan bitki toplanır ve tohumları kurutulur. Kuruyan tohumlar öğütülerek kimyon baharatı elde edilir. Kimyon, keskin ve acı bir tada ve kokuya sahiptir. Kebap, köfte gibi birçok yemeğe lezzet katmak için mutfaklarda sıkça kullanılır. İran, Tacikistan, Mısır, Fas, Suriye, Şili, Hindistan, Türkiye kimyonun en fazla yetiştirildiği ülkeler arasındadır.

Kimyon faydaları
 • Mide ve gaz problemi için kullanılabilecek mucizevi bitkilerden biridir. Hazmı kolaylaştırıcı, gaz giderici özelliği bulunmaktadır. Beraberinde idrar söktürücü etkisi de vardır.
 • Kolesterole karşı kimyon kullanılabilir. Kötü kolesterolün düşmesini ve dengede kalmasını sağlar.
 • Strese karşı iyi gelir. Stres için kimyon çay şeklinde hazırlanıp tüketilebilir. Strese bağlı olarak gelişen ani tansiyon dalgalanmalarına karşı da faydalıdır.
 • Kilo vermeye yardımcı olur. Vücut ısısını arttırarak terlemeyi sağlar ve terleme yoluyla zararlı toksinlerin dışarı atılmasını kolaylaştırır. Bu sayede kilo verme üzerinde de etkili olmuş olur.
 • İçeriğinde bulunan mineral ve vitaminler sayesinde gebelik dönemi için faydalıdır. Anne ve anne karnındaki bebeğin gelişimine katkıda bulunur. Ayrıca yeni doğum yapmış anneler tarafından da kullanılabilir. Kimyonun anne sütünü arttırıcı etkisi bulunmaktadır.
 • Kramp ve kalp hastalıklarına karşı faydalıdır. Aşırıya kaçılmadan, bilinçli ve düzenli şekilde kimyon tüketerek bu tür rahatsızlıklardan korunmak mümkündür.
 • Kimyon çayı, grip, öksürük gibi üst solunum yollarına bağlı gelişen hastalıklara karşı şifa olarak içilebilir. Burun akıntısı ve halsizlik sorununa karşı da iyi gelir.
 • Astım ataklarına karşı iyi gelir.
 • Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.
 • Çay şeklinde tüketildiğinde uykusuzluğa karşı iyi gelir.
 • Kansere karşı faydalıdır. Kansere yakalanma riskini azaltır.
 • Kan şekerini dengeleyici özelliği vardır.
 • Zihin açıcı etkisi vardır. Unutkanlık ve bellek zayıflığına karşı kimyondan yararlanılabilir.
 • Bağışıklık sistemini kuvvetlendirici özelliği bulunmaktadır.
 • Vücutta hormonların düzenlenmesine karşı faydalıdır. Özellikle adet döneminde yaşanan sıkıntılar için her yaş grubunda kadının faydalanabileceği bir bitkidir.
 • Saç ve cilt sağlığı için kullanılabilir. Saçlarda kepeklenme sorununa karşı iyi gelir. Uzama sürecini kısaltır ve sağlıklı ve parlak bir görünüm kazanmasını sağlar. Cilt içinde oldukça faydalı olan kimyon, siyah nokta, akne, yaşa bağlı cilt lekeleri ve cilt sarkmalarına karşı iyi gelir.
 • Anemiye karşı iyi gelir. İçeriğinde bulunan demir sayesinde anemi hastalığının alternatif tedavisinde kullanılabilir.
KimyonKimyon nasıl kullanılır
 • Kimyon toz halinde aktarlardan ya da marketlerden temin edilebilir. Toz haldeki kimyon et yemekleri, bazı içkiler ve hatta hamur işlerinde kullanılabilir.
 • Kimyon tohumu çay şeklinde hazırlanabilir. Çay olarak tüketilen kimyon sindirim problemlerine karşı kullanılabilir.
 • Kimyon çayı aşırıya kaçılmadan gaz sorunu olan bebeklere verilebilir.
 • Kimyon kuru fasulye, nohut gibi yemeklere bir miktar eklenirse bu yemeklerin hazmını kolaylaştırıcı etki yaratır.
Kimyon zararları
 • Kimyon hazımsızlığa ya da gaza iyi gelse de mide yanmasına neden olabilir. Dolayısıyla tüketiminde aşırıya kaçılmamalıdır. Gaz giderici özelliği olan kimyon, beraberinde ciddi anlamda geğirmeye yol açabilir.
 • Aşırı kimyon tüketimi karaciğer sağlığını olumsuz etkileyebilir. Fazla ve bilinçsiz tüketilen kimyon böbrek ve karaciğerin hasarlanmasına yol açabilir.
 • Gebelik döneminde aşırı tüketildiğinde erke]]> Humana Rezene Kimyon Çayı https://www.kimyon.gen.tr/humana-rezene-kimyon-cayi.html Tue, 04 Dec 2018 15:50:48 +0000 Humana rezene kimyon çayı, %100 bitkisel içeriğe sahiptir, İçerisinde boya maddesi, suni aroma ve katkı maddesi bulunmaz. Almanya'da üretilen bu ürün doğumdan itibaren kullanılır.Humana rezene kimyon ça Humana rezene kimyon çayı, %100 bitkisel içeriğe sahiptir, İçerisinde boya maddesi, suni aroma ve katkı maddesi bulunmaz. Almanya'da üretilen bu ürün doğumdan itibaren kullanılır.

  Humana rezene kimyon çayı içerisinde ihtiva ettiği rezene ve kimyon bitkileri sayesinde, özellikle bebeklerde çok sık soru haline gelen gaz ve kolikten kaynaklanan spazmların, mide-bağırsak krampları ve ağrılarının giderilmesinde oldukça faydalıdır. Bu yüzden bu çayı kullanan ve hala bebeğini emzirmekte olan annelerin bebeklerinde gaz ve kolik sancılar gibi istenmeyen durumlar daha az görülür.  Humana rezene kimyon çayı sadece bebeklerde değil bu çayı kullanan çocuklarda ve yetişkinlerde de vücudu sakinleştirici ve rahatlatıcı etki yapar. Humana rezene kimyon çayı içerisinde ihtiva ettiği rezene ve kimyon, mide ve bağırsak sıkıntılarının ortadan kaldırılmasında, oluşan gaz sebebiyle ortaya çıkan krampların hafifletilmesine yardımcı olur. Ayrıca bu çayın bilinen bir etkisi de solunum rahatsızlıklarının giderilmesinde faydalı olmasıdır.

  Humana rezene kimyon çayı içeriğinde ihtiva ettiği karbonhidratın kaynağı anne sütündeki gibi süt şekeri yani laktozdur. Bu yüzden şeker ilave edilmesine gerek kalmaz. Ayrıca bu çayın içinde bebekler tarafından çok rahat sindirilebilen moltodekstrinin bulunur.

  Humana rezene kimyon çayı, kullanıldıktan itibaren etki etmeye başlar. Kullanıldıktan 7 gün kadar sonra bebekler, çocuklar ve erişkinler için hem lezzetli hem de iyi bir susuzluk gidericidir.

  Humana Rezene Kimyon ÇayıHumana rezene kimyon çayı  nasıl hazırlanır

  Bebekler için kaynamış ve soğutulmuş 1 su bardağı kadar suya 1 tatlı kaşığı olacak şekilde Humana rezene kimyon çayı ilave edilerek karıştırılıp hazırlanır. Bu çayı hazırlamadan önce bebeklerin biberon, emziklerini öncelikle kaynatarak dezenfekte ediniz. Bebeğinize içirmeden önce 37 C'ye ulaşıp ulaşmadığını kontrol ediniz. Bebeğiniz büyükse biberon dışında kullanabilirsiniz. 2. haftasını bitiren bebeklerde; birkaç defaya ayrılarak, günde toplam 1 su bardağı kadar suya Humana kimyonlu rezene çayı içirilmesi önerilmektedir.

  Yetişkinler ve bebeğini emziren anneler içinse herhangi bir kısıtlama yoktur. Yetişkinler ve emziren anneler için bir kısıtlama yoktur. 2 su bardağı kadar suya 2 çorba kaşığı Humana rezene kimyon çayı içine eklenerek karıştırılır, gün içerisinde birkaç kez istediğiniz şekilde sıcak, soğuk veya ılık olarak tüketebilirsiniz.]]>
  Kimyon Çayı https://www.kimyon.gen.tr/kimyon-cayi.html Wed, 05 Dec 2018 12:32:58 +0000 Kimyon çayı, ana vatanı Hindistan, Mısır ve Ortadoğu olan kimyon, besin değeri oldukça yüksek olan bir bitkidir. Çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılan kimyon, mineral ve demir açısından da zengindir. Demir eksikliği, Kimyon çayı, ana vatanı Hindistan, Mısır ve Ortadoğu olan kimyon, besin değeri oldukça yüksek olan bir bitkidir. Çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılan kimyon, mineral ve demir açısından da zengindir. Demir eksikliği, kalp sağlığı ve anemi rahatsızlığına iyi geldiği gibi diğer bir çok hastalığın iyileşme sürecinden de kullanılmaktadır. Kimyon çayı, özellikle kış mevsiminde sık görülen soğuk algınlığı hastalığının tedavisinde çok fayda sağlamaktadır.

  Kimyon çayını adet dönemi öncesi, sindirim sıkıntısı olduğu zamanlarda ve stres halinde tüketmek kişinin rahatlamasını sağlar. Sağlık için sayısız faydası olan kimyon çayını, canınız istediğinde hazırlayıp tüketebilirsiniz. Düzenli olarak kullanılması kişilere bazı hastalıklara karşı korumaya alabilir.

  Kimyon çayı faydaları

  • Karın ağrısı ve kolik hastalığına iyi gelmektedir.
  • İyi bir balgam söktürücüdür.
  • Demir eksikliğinin tedavinde tercih edilir.
  • İdrar yolu enfeksiyonuna iyi gelir.
  • Karaciğer ile börekleri temizleme özelliği vardır.
  • Üs solunum yolu rahatsızlıkların da kullanılır.
  • Demir ve magnezyum açısından zengindir.
  • Sindirim siteminin iyi çalışmasını sağlar ve metabolizmayı hızlandırır.
  • Ödem atıcı özelliği vardır ve vücuttaki şişliği giderir.
  • Kanda ki şeker dengesini düzenleyip dengede tutar.
  • Astım şikayeti olanların kimyon çayını düzenli içmeleri önerilir.
  • Uykusuzluğu iyi gelir ve uyku sorunu yaşayan kişilerin yatmadan önce kimyon çayı içmeleri önerilir.

  Kimyon Çayı

  Kimyon çayı nasıl yapılır

  Öncelikle kimyon çayı ezilmiş kimyon tohumlarından yapılmaktadır. Kimyon çayını hazırlamak için bir çay kaşığı kimyonu ufak bir pişirme kabının içerisine alın ve üzerine iki su bardağı sıcak su ilavesi yapıp kaynatılır. Yaklaşık birkaç dakika kaynayan kimyon çayının ağzı kapalı olacak şekilde demlenmeye bırakın. Akabinde çayın rengi sarı olduğunda ılık olacak şekilde tüketilebilir.

  Kimyon çayı, eğer damak zevkinize göre acı olmuş ise kimyon miktarını azaltıp yapabilirsiniz. Çayı tamamen damak zevkinize göre hazırlamanız mümkündür. Aynı zamanda içerisine çok az limon suyu veya bal da ilave edebilirsiniz.

  Kimyon çayı zararları

  Kimyon iyi bir besin kaynağıdır. Ancak bünyesi hassas olan kişiler de alerjik reaksiyonlara yol açabilir. Böyle durumlarda kimyon çayının içerisine kimyonu çok az ilave edebilirsiniz. Yahut kimyon çayını tüketmeniz tavsiye edilmeyebilir. Gebelik ve emzirme sürecinde kimyon çayının anne ve bebeğe her hangi bir zararı olmayacaktır. Rahatlıkla kullanılabilir. Düzenli olarak ilaç kullanan kişilerin mutlaka doktora danışmadan kimyon çayını kullanmaları önerilmez. ]]>
  Gaz İçin Kimyon https://www.kimyon.gen.tr/gaz-icin-kimyon.html Wed, 05 Dec 2018 22:29:10 +0000 Gaz için kimyon, Kimyonun içerisinde bulunan A vitamini, B1 vitamini, B2 vitamini, B3 vitamini ve C vitaminleri bakımından faydalı bir bitkidir. Tıbbi özellikleri olan timol bakımından zengin olduğundan ilaç sanayisinde kullanılmak Gaz için kimyon, Kimyonun içerisinde bulunan A vitamini, B1 vitamini, B2 vitamini, B3 vitamini ve C vitaminleri bakımından faydalı bir bitkidir. Tıbbi özellikleri olan timol bakımından zengin olduğundan ilaç sanayisinde kullanılmaktadır. İçerisinde uçucu yağlarda bulunduran kimyonun sindirim sistemi için faydalı olduğu geleneksel olarak bilinmektedir. Sıklıkla gaz sancısıyla karşılaşıldığında gaz için kimyon kullanılmaktadır. Özellikle şişkinlik ve gaz sıkıntılarında sıklıkla kullanılan kimyon kolay ulaşılır. Aktarla da ve marketlerde tane kimyon ve baharat olarak ta tüketebileceğiniz dövülmüş toz kimyon bulabilirsiniz.

  Gaz sancısına kimyon çocuklarda kullanımı, 

  Gaz sancısına kimyon çocuklarda bir çay kaşığı anne sütüne karıştırılarak verilebilmektedir. Çocuğun sindirimini rahatlatıp gaz sancısını giderdiği gözlemlenmiştir.

  Gaz İçin KimyonGaz sancısına kimyon yetişkinlerde kullanımı,  

  Kimyonu bir tutam alın ve 1 bardak suyun içerisinde 10 dakika kaynattıktan sonra süzerek yemeklerden sonra tüketmeniz halinde sindirim sistemini rahatlatıp gaz problemlerini ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır. Özellikle çorbalara çok yakışan kimyonu  et yemeklerinde ve salatalara ekleyerek de kullanabilirsiniz. Yemeklerinize ekleyeceğiniz öğütülmüş kimyonu kararında kullanın aksi taktirde yemeklerinizde acı bir tat bırakabilir.
  Kimyon vücutta çok önemli bir rolü olan demir minerali bakımından oldukça zengindir. Demir metabolizma için önemli enzim sisteminin bir parçası olmakla birlikte bağışıklık sisteminin daha sağlıklı ve düzenli çalışmasını sağlar. Özellikle kadınların adet dönemlerinde yaşadıkları demir eksikliği adet dönemlerinin sancılı geçmesine yol açmaktadır. Hamile ve emziren kadınların, gelişim döneminde olan çocukların, gençlerin ve kısacası hemen hemen herkesin demir vitaminine ihtiyacı olacağı düşünülecek olursa makul miktarlarda kimyon tüketmeleri gerekmektedir. Yapılan çeşitli çalışmalara göre gaz için kimyonun faydalı olmasının yanı sıra mide ve karaciğer tümörlerinin gelişimini azalttığı ve buna bağlı olarak yok ettiği gözlemlenmiştir.
  ]]>
  Kimyon Çayı Nasıl Yapılır https://www.kimyon.gen.tr/kimyon-cayi-nasil-yapilir.html Wed, 05 Dec 2018 23:34:29 +0000 Kimyon Çayı Nasıl Yapılır, kimyon çayını hazırlamak için kimyon tohumlarından faydalanabilirsiniz. Toz kimyon kullanarak da çay hazırlayabilirsiniz, ancak tadı ve demlenmesi kimyon tohumu kullanılarak hazırlanmış olan çay il Kimyon Çayı Nasıl Yapılır, kimyon çayını hazırlamak için kimyon tohumlarından faydalanabilirsiniz. Toz kimyon kullanarak da çay hazırlayabilirsiniz, ancak tadı ve demlenmesi kimyon tohumu kullanılarak hazırlanmış olan çay ile aynı olur mu Bunu deneyip görmek gerekir. İki kişilik kimyon çayının hazırlanması için 1 ya da 1,5 çay kaşığı kimyon tohumunu kaynatacağınız küçük bir tencerenin içerisine alın. Ardından 2 büyük bardak su ilave edip orta dereceli ateşte kaynatalım. Tencerenin içerisindeki su kaynadıktan sonra ocağın altını kapatalım ve kimyon çayını demlenmesi için tencerenin kapağını kapatalım ve 5 dakika kadar bekleyelim. Kimyon çayı demlendikten sonra sarı bir renk almış ise, bu durumda çayınız hazır hale gelmiş demektir. Kimyon çayının yoğunluğunu kendi ağız tadınıza göre ayarlayabilirsiniz. Kimyon çayını hazırlarken hem kimyonun miktarını hem de kaynadıktan sonra demlenme işleminin süresini değiştirebilirsiniz. Ayrıca damak zevkinize uygun olarak kimyon çayını hazırladıktan sonra içerisine bir miktar bal ekleyerek tatlandırabilirsiniz ya da az miktarda tuz ekleyerek de tüketebilirsiniz. 

  Kimyon Çayı Nasıl YapılırKimyon Çayının Faydaları Nelerdir
  • Bağırsaklarda bulunan solucanların kolaylıkla düşürülmesinde oldukça faydalı olan bir çaydır.
  • Özellikle hemen herkeste meydana gelen bağırsaklarda ve midede gaz birikmesini büyük ölçüde engeller.
  • Çok stresli bir iş ortamında çalışan kişilerin sinirlerini yatıştırmada faydalıdır.
  • İştahsız olan kişilerin iştahını açarken, aynı zamanda hazımsızlık problemini de ortadan kaldırmaktadır.
  • İdrar söktürücü özelliği mevcut olmaktadır. 
  • Emziren annelerin sütünü arttırır.
  • Bağırsaklarda birikmiş olan gazı sökmede faydalıdır.
  • Sinire bağlı olan baş dönmelerini keser.
  • Adet düzensizliği olan kadınların kullanması halinde adetleri düzenli olmasında yardımcı olur.
  • Özellikle yüksek tansiyonu düşürmede en etkili çaydır.
  • Kimyon çayı hava yutulmasını büyük ölçüde önlemektedir.
  • Kimyon çayı romatizması olan kişilerde oldukça etkilidir.
  • Ayrıca şişmanlık problemi yaşayan kişilerde çok faydalıdır.
  • Kimyon çayı demir eksikliği nedeni ile ortaya çıkan anemi hastalığına da iyi geldiği söylenmektedir.
  • Vücuttaki kan şekeri seviyesinin dengelenmesinde etkilidir.
  • Kimyon çayının balgam söktürücü özelliği de mevcut olmaktadır.
  • Karaciğer ve böbreklerin temizlenmesini sağlar,
  • Uyku sorunu olan kişilerin uykusuzluk problemini ortadan kaldırmaktadır.
  • Bunların dışında bronşit, soğuk algınlığı, sinüzit gibi üst solunum yolunu etkileyen hastalıkların ortaya çıkarmış olduğu belirtilerin hafiflemesinde rol oynamaktadır.
  • Kimyon çayı magnezyum, demir ve mineraller bakımından oldukça zengindir.
  ]]>
  Kimyon Tohumu Çayı https://www.kimyon.gen.tr/kimyon-tohumu-cayi.html Thu, 06 Dec 2018 16:35:30 +0000 Kimyon tohumu çayı, ilk olarak dünyada Mısır'da faydalarından yararlanmak amacıyla yapılan bir bitkisel çaydır. Mısır'da yapılması sonrasında Hindistan ve Ortadoğu'da kullanılmaya başlayan kimyon tohumu çayı, eski zamanlard Kimyon tohumu çayı, ilk olarak dünyada Mısır'da faydalarından yararlanmak amacıyla yapılan bir bitkisel çaydır. Mısır'da yapılması sonrasında Hindistan ve Ortadoğu'da kullanılmaya başlayan kimyon tohumu çayı, eski zamanlardan beri insanlarda birçok faydaya neden olmuş bir bitkidir. Kimyon tohumu çayının en büyük özelliği içerisinde çok yüksek değerlerde besin olmasıdır. Geleneksel olarak birçok hastalığın tedavisinde kullanılan kimyon tohumu çayı her on kişiden beşinde olumlu etkilere neden olmaktadır. Bu tohum çayının kullanılması sonrasında sağlık durumu normal olan insanlarda olumsuz etkiler meydana gelmemektedir. Bu nedenle kimyon tohumu çayı kullanmada zarar gelmeyecektir. Eğer sizlerde de kimyon çayının fayda sağladığı durumlar varsa hemen bu çayı doğru bir şekilde hazırlayarak yine doğru bir şekilde tüketin. Bilindiği gibi kimyon tohum içerisinde çok önemli mineraller ve vitaminler bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi demirdir. Bu nedenle demir eksikliği olan yetişkinlerde ve çocuklarda çok önemli bir etki yaparak faydalarını göstermektedir. Bu durumda önemli olan kimyon tohumu çayını aksatmadan ve sürekli olarak kullanmaktır. Bu mineralin yanı sıra daha birçok farklı mineral ve vitaminle kimyon tohumu çayı insanlarda faydalar sağlayabilmektedir. Kimyon tohumu çayı da birçok bitkisel tedavi arasında yine araştırmaların konusu olmuş bir bitkidir. Günümüzde kimyon tohumu çayı üzerinde yapılan araştırmalar olumlu bir şekilde sonuçlanmış ve kimyon tohumu çayının insan sağlığı üzerinde çok önemli etkileri ortaya çıkarılmıştır.

  Kimyon tohumu çayının faydaları:
  •  Kimyon tohumu çayı, insanlarda özellikle soğuk kış aylarında meydana gelen soğuk algınlığı, bronşit, sinüzit ve buna benzer solunum yolu rahatsızlıklarında olumlu etkiler göstermektedir. 
  • İnsanlarda düşük kan şekeri ya da yüksek kan şekeri seviyesinin acil bir şekilde dengelenmesi iççin kimyon tohumu çayı kullanılmaktadır. Eğer sizlerde de şeker hastalığı varsa bu durumlarda kesinlikle kimyon tohumu çayı kullanmalısınız.
  • Özellikle çocuklarda olmak üzere birçok insanda görülen idrar yolu enfeksiyonları kimyon tohumu çayı sayesinde ortadan kaldırılabilir. Fakat bunun için ciddi bir şekilde aksatmadan bu çayı kullanmanız gerekecektir. 
  • İnsanlarda oluşan inatçı balgamın söktürülmesi için kimyon tohumu çayı kullanılabilmektedir. Bu nedenle özellikle hastalık sonrasında ve diğer zamanlarda kimyon tohumu çayı kullanılarak boğazda biriken balgam ortadan kaldırılabilir. 
  • Daha önceden de belirttiğimiz gibi demir eksikliği sorunu olan insanlar için kimyon tohum çayı önemli bir bitki çayıdır.
  • Sindirime yardımcı olmak gibi önemli bir görevi bulunan bu mükemmel bitkiyi zayıflamak amacıyla kullanabilirsiniz. Eğer zayıflamak amacıyla kullanıyorsanız gün içerisinde iki bardak kimyon tohumu çayı kullanabilirsiniz. 
  • Magnezyum açısından da oldukça zengindir. Bunun için vücudun magnezyum ihtiyacının karşılanması için kullanılabilir.
  • Böbrek ve karaciğer temizliğinde önemli bir yeri vardır. 
  • Sürekli olarak uykusuz kalan insanlarda kimyon tohumu çayı olumlu etkiler gösterir. 
  Kimyon Tohumu ÇayıKimyon tohumu çayı nasıl yapılır
  Kimyon tohumu çayı yapabilmeniz için öncelikle gerekli olan malzemeleri hazırlamanız gerekmektedir. Bunun için ilk olarak ezilmemiş olan kimyon tohumlarını yanınıza alın. İki kişilik kimyon çayı hazırlamak için bir ya da bir buçuk çay bardağı kadar kimyonu bir tencere içerisine atın. Daha sonra tencere içerisine iki adet büyük bardak olacak şekilde su ekleyerek orta dereceli ateşte kaynatın. Su kaynamaya başladıktan sonra ocağı kapatın ve tencerenin ağzını kapatın. En az 5 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Su, sarı renge ulaştıktan sonra çayı tüketebilirsiniz. Hazırlanış olduğunuz kimyon tohumu çayı isterseniz soğuk olarak tüketebilirsiniz. Fakat bu çayı soğuk algınlığı için tüketiyorsanız]]> Kimyonun Faydaları https://www.kimyon.gen.tr/kimyonun-faydalari.html Fri, 07 Dec 2018 12:08:22 +0000 Kimyonun faydaları, ufak tohumları olan kimyon, çoğunlukla Akdeniz ülkelerinde yetişmektedir. Yemeklere lezzet vermek amaçlı kullanılan kimyon sağlık açısından da çok faydalıdır. İçerisinde bir sürü mineral ve vitamin Kimyonun faydaları, ufak tohumları olan kimyon, çoğunlukla Akdeniz ülkelerinde yetişmektedir. Yemeklere lezzet vermek amaçlı kullanılan kimyon sağlık açısından da çok faydalıdır. İçerisinde bir sürü mineral ve vitamin bulunan kimyon, bunların dışında tiamin, niasin, folatlar, piridoksin ve karbonhidratlar içermektedir. İçerisinde yaklaşık olarak 100'e yakın kimyasal bileşen bulunan kimyon, Roma ve eski Mısır da çeşitli hastalıkların tedavisinde tercih edilmekteydi. Aynı zamanda modern tıpta da kimyon için çeşitli laboratuvar çalışması yapılmaktadır. Yapılan bu çalışmalar dahilinde iyileştirici özelliğinin bulunmasında dolayı çeşitli ilaçların içerisinde yer verilmektedir.

  Kimyon cilt ve genel sağlık adına bir çok faydası bulunan bir baharattır. Günümüzde çoğunlukla yemekler de kullanılan kimyon bakım maskeleri ve çeşitli bitkisel ek gıdaların içerisinde tedavi amaçlı tercih edilmektedir. Ancak kimyonun kullanım alanı oldukça geniştir. Kişinin tercihine göre yemeklerde, ek takviyelerde veya çayı tercih edilip faydasından yararlanılabilir. 

  Kimyonun Faydaları

  Kimyonun faydaları

  • Cilde zarar veren serbest radikaller ve toksinlerin verdiği zararı azaltmak ve ortadan kaldırmak için kullanılabilir. Aynı zamanda cilde çok iyi gelen kimyon gerek yemekler ile gerekse bir takım cilt maskelerine dahil edilip kullanılabilir.
  • Ciltte oluşan sivilce, akne ve cilt döküntüsü gibi problemlerin giderilmesinde kullanılabilir. İçerisinde bol miktarda yer alan fosfor cilt sorunun iyileşmesinde etkilidir.
  • Kimyon suyun içerisinde bekletilir ve suyu ile banyo yapılı ise vücutta yanma hissini ortadan kaldıracaktır. Özellikle bayanlarda menopoz döneminde sık görülen yanma şikayetlerini azaltmak için banyo suyuna kimyon ilave edilebilir veya yemeklerin içerisin de tüketilebilir.
  • Saç dökülmesi, saçlarda kepek ve yağlanma şikayetlerinin azaltmak için kimyon iyi bir tercih olabilir. Saçların daha kuvvetli olmasını sağlayan kimyon aynı zamanda saç problemlerinin giderilmesinde de etkilidir. Saçlar için kimyonu banyo suyuna veya saçları yıkadıktan sonra durulama suyuna ilave edilip kullanılabilir. Eğer kimyon kapsülü alabilecek durumunuz varsa saçlarınızın bakımını kimyon kapsülü ile de yapabilirsiniz.
  • Tam anlamıyla demir deposu olan kimyon, anemi hastalarının ilk tercihleri arasında olmalıdır. Anemi hastalığının iyileşme sürecinde hastalık dönemini kısaltmak ve iyileşme sürecini hızlandırmak adına kimyon kullanılabilir. İçerisinde yer alan hemoglobin ta anlamıyla kan yapan bir maddedir. Bunun için hücrelere oksijen taşıyıcı özelliği vardır.
  • Vücutta kan şeker dengesini düzenler ve denge de tutar. Kimyonun bu özelliği sayesinde şeker hastalarının yemeklerine az miktarda olsa kimyon ilave etmeleri önerilir.
  • Kadın sağlığı için de önemli bir baharat olan kimyonu, sağlıklı bir adet süreci geçirmek için veya adet döneminde olan olumsuzlukları hafifletmek için kullanılabilir. Aynı zamanda tam anlamıyla şifa kaynağı olan kimyon, kadın hastalıkları ile de mücadele etme özelliği vardır.
  • Mide şikayetleri, şişlik, gaz sıkıntı ve strese bağlı mide ağrıcı yaşayan kişilerin yemeklerden önce kimyon çayı içleri önerilir. Kimyon çayı tercih etmeyenler için ise bir fiske kimyonu suyun içerisine ilave edip içmeleri önerilir. Bu şekilde oluşan sıkıntılar giderilecektir.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi olan kimyon, sinir ve stresli durumlarda tüketilmesi kişinin rahatlamasını ve gevşemesini sağlayacaktır. 
  • Kimyonun faydaları, halk arasında en bilindik faydası anne sütünde bulunan gazı almasıdır. 
  • Zengin mineral kaynağı olan kimyon çeşitli kanser hastalıklarında da kullanılır. Özellikle kalp rahatsızlığı çeken kişilerin her gün tüketmeleri önerilir. İyi bir kalp kuvvetlendirici olan kimyonu suyun içerisine ilave edip tüketebilirsiniz.
  • Kolesterol problemi yaşayan k]]> Kimyon Bitkisi https://www.kimyon.gen.tr/kimyon-bitkisi.html Sat, 08 Dec 2018 06:23:48 +0000 Kimyon Bitkisi, Mayıs ve Haziran ayları içerisinde pembemsi ve beyaz renkte çiçek açan 40-60 cm boylarında bir yıllık, otsu bir bitki olan kimyon bitkisinin gövdesi dik, üst kısımları ise dallıdır. Bu bitkinin yaprakları tüy Kimyon Bitkisi, Mayıs ve Haziran ayları içerisinde pembemsi ve beyaz renkte çiçek açan 40-60 cm boylarında bir yıllık, otsu bir bitki olan kimyon bitkisinin gövdesi dik, üst kısımları ise dallıdır. Bu bitkinin yaprakları tüysüz ve parçalı, çiçekleri ise şemsiye durumunda toplanmıştır. Şemsiyeler 3-5 saptan oluşur. Kimyon bitkisinin meyvesi ise oval şeklinde köşeli 4 mm boylarında bulunur. Temmuz ayında meyveleri olgunlaşan kimyon bitkisinin meyveleri özel bir kokuya sahiptir. Uçucu yağ, tanen ve reçine içerir. Özellikle Ortadoğu, Kuzey Afrika, Meksika ve Hindistan mutfağında baharat haline getirilerek oldukça sık kullanılan kimyon bitkisinin tohumları genellikle toz haline getirilerek kullanılmaktadır. Oldukça özel bir kokuya sahip olan bu bitki genellikle İran, Fas, Mısır, Türkiye, Hindistan, Tacikistan, Özbekistan, Suriye, Şili ve Meksika gibi ülkelerde yetişir. 

   Türkiye'de en çok Karadeniz ve Ege Bölgesi'nde kültür olarak yetiştirilmektedir. Kimyon bitkisinin tohumları, oldukça ufak olmasına karşılık rengi ve tadı oldukça farklıdır. Besin değerinin oldukça yüksek olması nedeni ile geleneksel bir şekilde birçok hastalığın tedavisinde kullanılan kimyon bitkisinin sağlık açısından bu kadar önemli olmasının sağlayan yalnızca tadı değil vücut açısından oldukça önem taşıyan birçok vitamin ve mineral içermesidir. A vitamini açısından oldukça zengin olan kimyon bitkisi aynı zamanda C, E ve K vitaminleri de içerir. Bunun yanı sıra bu bitki piridoksin, folatlar, riboflavin tiamin ve niasin içermektedir. Karbonhidrat açısından da oldukça zengindir ve aynı zamanda birçok yağ ve diyet lifleri içerir. İçerisinde bir çok mineral barındıran bu hoş kokulu bitki özellikle de fosfor ve kalsiyum mineralleri açısından oldukça zengindir ve yüksek miktarda demir, çinko, bakır, magnezyum ve manganez içerir ve beta-karoten deposu olarak bilinir. Kimyon bitkisi mutfaklarda oldukça yaygın bir şekilde kullanılmasına karşılık eski yıllardan itibaren birçok hastalığın tedavi edilmesi için kullanılmıştır.

   Kimyon BitkisiKimyon bitkisi faydaları 
   • Kan şekerini düzenleyici ve şeker hastalığını önleyici özelliğe sahiptir
   • Üst solunum yolu hastalıklarının tedavisinde kullanılır 
   • Balgam söktürücü özelliğe sahiptir 
   • İdrar yolu enfeksiyonunun giderilmesine yardımcı olur 
   • Karaciğerin daha çok safra üretmesini sağlayacak alınan yağın daha hızlı sindirilmesini sağlar 
   • Kalp sağlığının korunmasına yardımcı olur
   • Tansiyonu dengeler ve kalsiyumun vücut tarafından emilmesini sağlar 
   • Yorgunluğa iyi gelir ve vücudu toksinlerden temizler 
   • Demir eksikliği anemisinin tedavisinde kullanılabilir 
   • Karın ağrısının giderilmesine yardımcı olur 
   • Bağışıklık sistemini güçlendirir 
   • Adet düzensizliğini giderir 
   • İçerdiği antioksidan kompleksi sayesinde birçok kanser hastalığına iyi gelir 
   • İçerdiği mineral ve bileşenler sayesinde cilde zarar veren toksinlerden cildi korur 
   • Ciltte oluşan sivilce, dökülme gibi sorunların giderilmesine yardımcı olur 
   • Egzama ve mantar gibi cilt hastalıklarının önüne geçer 
   • Saçların sağlıklı bir şekilde uzamasına katkıda bulunarak saç dökülmelerini önler
   • Anne sütünü arttırıcı özelliğe sahiptir ve hamilelik döneminde mide bulantısının azalmasına yardımcı olur 
   • Kramp ve kasılmaları giderir ve kas gevşetici özelliğe sahiptir 
   • Ses kısıklığını giderir
   • Sinirsel olarak meydana gelen baş dönmelerine oldukça faydalıdır 
   • Vücudun nemliliğini azaltır 
   • El ve ayak parmaklarında oluşan uyuşukluk ve karıncalanmaları giderme özelliğine sahiptir
   • İdrar kesesinde oluşan taşların erimesine yardımcı olur.
   Kimyon bitkisi zararları, kimyon bitkisi genel anlamda oldukça güvenli bir bitki olarak kabul edilmektedir. Ancak ve bazı ilaçlarla etkileşime geçebilme özelliği olması sebebiyle ve aşırı]]> Kimyon Ağacı https://www.kimyon.gen.tr/kimyon-agaci.html Sat, 08 Dec 2018 06:43:59 +0000 Kimyon ağacı, Kimyonun anavatanı mısır olarak bilinir. Güney Avrupa ve Kuzey Afrika bölgelerinde de yetişen bir ağaçtır.  Kimyon ağacının boyu yaklaşık  olarak 30/40 cm'ye ulaşabilen 2 senelik bir bitki türüdür. Gövdesi Kimyon ağacı, Kimyonun anavatanı mısır olarak bilinir. Güney Avrupa ve Kuzey Afrika bölgelerinde de yetişen bir ağaçtır.  Kimyon ağacının boyu yaklaşık  olarak 30/40 cm'ye ulaşabilen 2 senelik bir bitki türüdür. Gövdesi üzerine sıra sıra dizilmiş uzun yaygın yaprakları bulunmaktadır. Gövdesinin ucunda küçük beyaz renkli çiçekleri bulunan kimyon ağacı şemsiye gibi dizilmiştir. Kimyon ağacı hafif ve narin bir bitkidir ve tohumları açık kahverengimsi bir renktedir. Kimyon ağacının meyveleri birbirine yapışık halde 2 tohum halindedir. Kimyon ağacının meyvesinin hoş bir kokusu ve tadı bulunmaktadır. Türkiye'de dağlık bölgelerde ve ormanlık alanlarda sıkça rastlanır. Kimyon ağacı haziran ayı içinde çiçeklenir temmuz başlarında rengi yeşilden mat kahverengiye döner. Rengi kahverengi olan bitkinin hasadının geciktirilmeden yapılması gerekir. Kimyon ağacının harmanı son derece zordur. Bir işçi günde yarım dekar ile bir dekar arasında hasat yapabilir. Kimyon ağacının yaprakları demetler halinde harman yerine götürülüp hasat yapılır. Çok faydalı ve değerli bir bitki olan kimyon ağacı bir çok ülkede kültürlerine alınarak ekimi yapılır ve ilaç sanayisinde kullanılır. Kimyon ağacından elde edilen kimyon öğütülerek kullanılır. Ülkemizde kimyon kullanımı yaygın olmadığı için bu ilgisizliğin giderilip yemeklere baharat olarak daha fazla eklenmesi kimyonun faydaları için önemlidir. Kimyon ağacından elde edilen bu baharat ağır yemeklerin sindirimine yardımcı olduğu gibi lezzete katmaktadır. Kimyon tüketirken dikkat edilmesi gereken çok aşırı tozda kullanılmamasıdır. Bunun yanı sıra kimyonun bilinen hiçbir yan etkisi yoktur. 

   Kimyonun faydaları, 
   • Toksin atıcı özelliği vardır,
   • Bağırsakların çalışmasını güçlendirir ve metabolizmayı hızlandırır,
   • Zayıflatma özelliği bulunmaktadır.
   • Gaz söktürücü, ısıtıcı, iştah açıcı ve kuvvet verici olarak kullanılır. 
   • İdrar söktürür,
   • İdrar kesesinde birikmiş olan taşların erimesine yardımcı olarak kullanılır,
   • Anne sütünü arttırır,
   • Cinsel performansı arttırır,
   • Hiper tansiyonda ve sinirsel baş dönmelerinde kullanılır,
   • Vücudun nemini alır,kanı inceltir, el ve ayak parmaklarında karşılaşılan uyuşma ve karıncalanmaya iyi gelir.
   Kimyon AğacıKimyonun kullanıldığı yerler,
   • Baharat, Kimyon ağacından toplanan tohumlar kurutularak öğütülür ve yemeklerde baharat olarak lezzetli ve hoş aromasından faydalanılır.
   • Çay, şişkinliğe karşı yemeklerden sonra içilen kimyon ağacının tohumu iştah açıcı olarak da yemeklerden 1 saat önce içilebilir. 1 tatlı kaşığı hafif ezilmiş kimyon ağacı tohumunu 10 dakika 1 bardak suyla haşlayıp süzdükten sonra günde en fazla 2 bardak olarak tüketilebilir. Vakti olmayan kişiler kimyon ağacının tohumlarını ağzında çiğneyerek de yararlanabilirler.
   Son yıllarda sucuk üretiminde ilaç sanayisinde ve boya sanayisinde sıkça kullanılmaya başlanan kimyon ağaçlarından elde edilen tohumların öğütülmesi şeklinde kullanılır. 
   ]]>
   Gebelikte Kimyon https://www.kimyon.gen.tr/gebelikte-kimyon.html Sun, 09 Dec 2018 01:19:37 +0000 Gebelikte kimyon, hemen hemen tüm yemeklerde kullandığımız ve tüm baharatlar arsında neredeyse en lezzetli baharat grubu içinde olan kimyon, hamilelik süresinde bol bol tüketilmesi önerilen baharat çeşitlerindendir. Gebelikte kimyon, hemen hemen tüm yemeklerde kullandığımız ve tüm baharatlar arsında neredeyse en lezzetli baharat grubu içinde olan kimyon, hamilelik süresinde bol bol tüketilmesi önerilen baharat çeşitlerindendir. Mükemmel bir demir deposu olan kimyon hamile olan anne adayları için son derece önemlidir. Gebelik sırasında olan anemi rahatsızlıklarını ortadan kaldırır ve kan değerlerini düzene girmesini sağlar. Kimyon gebelik sürecinde bol bol kullanılması gerekir. Gebelikte kimyon kullanımı bağışıklık sistemini güçlendirir. Kimyon içerisinde bulunan mineraller bebek gelişimi  için son derece önemlidir. Kimyonun içerisinde bulunan fosfor sayesinde gebelik süresinde olan cilt sorunları, ciltte olan sivilcelenmeleri, siyah lekeleri ve akneleri ortadan kaldırır. Gebelik süresindeki tüm cilt sorunların önlenmesini sağlar. İçerisinde bulunan E vitamini sayesinde gebelikte oluşacak alerjik cilt sorunlarının önlenmesini sağlar.

   Gebelikte KimyonGebelikte kimyon kullanımı

   Gebelikte el ve ayaklarda yanmalar sık sık görülür. Özellikle gebeliğin son aylarında yaşanan bu yanmalar için kimyon kaynatılır ve suyu içilir. İçilen kimyon el ve ayak tabanlarında oluşan yanma hissini ortadan kaldırır. Gebeliğin sıkıntısından olan kan şekeri düşmesi sorununu ortadan kaldırır. Kimyon kan şekerini dengede tutar. Gebelik sürecinde çok fazla ilaç kullanılamaz hatta kullanamayan bir çok anne adayları vardır. Soğuk algınlığı, boğaz iltihabı, öksürük, solunum yolu enfeksiyonu gebelik sırasında en çok karşılaşılan hastalıklardandır. Bu hastalıkların çözümünde kimyon kaynatılıp içilmesi gerekir. Gebelikte kimyon bir ilaç olarak bilinen şifa kaynağıdır. İçilen kimyon suyu anne adayı kadar bebeğe de etkili olacaktır. A ve C vitamini açısından oldukça zengin olan kimyon gebelikte bebek sağlığı için son derece önemlidir. Gebelikte yaşanan sindirim sistemi rahatsızlıklarına, hazımsızlığa ve gebelikte oluşan gaza kimyon kaynatıp içmek son derece etkilidir. Gebeliğin son günlerinde çok sık rastlanan uykusuzluk sorunun çözümü kimyondadır. Akşamları uyumadan 1 bardak kimyon kaynatılır ve suyu içilir. çilen bu kimyon suyu uykusuzluğu yok eder. Gebelikte anne ve bebek sağlığı için bol bol kimyon tüketilmesinde fayda vardır.

   ]]>
   Kimyon Tohumu https://www.kimyon.gen.tr/kimyon-tohumu.html Sun, 09 Dec 2018 08:34:25 +0000 Kimyon tohumu, mutfaklarımızda kullanılan önemli bir baharattır. Mercimek büyüklüğünde olan kimyon tohumu öğütülerek kullanılır. Bunun dışında ilaç ve boya sanayinin de önemli bir hammaddesidir. Ülkemizde en fazla Ege ve Kimyon tohumu, mutfaklarımızda kullanılan önemli bir baharattır. Mercimek büyüklüğünde olan kimyon tohumu öğütülerek kullanılır. Bunun dışında ilaç ve boya sanayinin de önemli bir hammaddesidir. Ülkemizde en fazla Ege ve Karadeniz bölgesinde yetiştirilir. Kimyon yaklaşık 35-40 cm boylarına ulaşan, 4-5 mm tohumları olan bir bitkidir. Açık kahverengi renginde olan olan kimyon tohumu, erken ilkbahar döneminde 15 Şubat ile 15 Mart arasında ekimi yapılan bir üründür.

   Kimyon tohumu yetiştiriciliğinde istekler

   Kimyon tohumu ilkbaharda erken ekim yapılan bir ürün olduğu gibi, iklim koşullarının da yazın sıcak, kışın soğuk olmasını ister. Güneşli yerlerde kısmen gölgelik alanları sever. Yağışların yıllık 300-400 mm, ilkbaharda nispi neminde % 60-65 oranında olmasını, hava sıcaklığının ise 10-15 derece olmasını arar. Kimyon tohumunun çimlenme sıcaklığı en az 8-9 derecedir. Uzun süreli kuraklıklara da oldukça dayanıklıdır. Fakat fazla rüzgarlı yerleri sevmez. Tropik özellikleri olduğu için çiçeklenme ve meyve verme döneminde düşük nemden pek etkilenmez. Ayrıca kaymak bağlamayan, yumuşak hafif özellikteki topraklarda daha iyi yetişir. Yeni açılan ham topraklarda kimyon tohumunun randımanı daha fazladır. Verimin iyi olması içinde kışları bölgenin iyi yağış alması gerekir.

   Kimyon tohumu ekim sırasında fenni gübre kullanılarak ekilmelidir. Yetişmesinde fosforlu gübre ihtiyacı olan, ancak en fazla azotlu gübreye gerek duyan bir bitkidir. Ülkemizde genellikle hububattan sonra ekimi yapılan kimyon tohumunun ekiminde tarlanın yağışlarda iyice yumuşaması aranır. Kazayağı yardımıyla ikilenen tarlada erken çıkan otlarında temizliği yapılır. Tırmık çekilir ve tarla üçlenir, tesviye edilerek alan ekime hazır hale getirilir.

   Kimyon TohumuKimyon tohumu ekimi

   Kimyon tohumunun tarlaya ekimi mibzerle sıra ile olur. Eğer çok dar arazilerde ekim yapılacaksa serpme ekim yöntemi uygulanır. Tarla hazırlığı yapıldıktan sonra, dekar başına 10 kg fenni gübreyle birlikte 1 kg kimyon tohumu hesabıyla karışım yapılır. Mibzerlerin tohum deposuna konulan karışım ekime hazırlanır. Kimyon tohumu ortalama 2-3 cm derinliğe ekilir. Bundan derin olursa, çimlenme olmayabilir. Bu yüzden tarlanın uygun koşullarda ekime hazırlanması ve ekim sırasında tohumların dara derinlere inmesine engel olunmalıdır.

   Kimyon tohumu ekildikten 30-40 gün içinde çimlenmeye başlar. Ekilen tarlanın ot olmayan ya da az otlanan türde olması gerekir. Kimyonla beraber otlarda büyür. Nisan ortasında kimyonun üzerine azotlu gübre atılır, Mayıs ortasına kadar da elle otlar temizlenmelidir. İstenirse Afalon denilen ilaçla, yabancı ot ilaçlaması da yapılabilir. Ancak çiçeklenme zamanı böyle ilaçlama yapılırsa verimi olumsuz etkileyecektir.

   Kimyon tohumu genellikle Haziran ayında çiçeklenir, Temmuz başında rengi de yeşilden mat kahve rengine döner. Bu dönemde kimyon hasadı yapılmalıdır. Günde bir kişi 0-5-1 dekar arasında hasat yapabilir. Demetle biçer döverle hasat ve harman yapılır. Harman oldukça güç olur. Bu sopalarla dövülerek yapıldığı gibi, dövenle sürülerek te yapılabilir. Ekimi iyi yapılan, gübrelenmesi iyi olan kimyon tohumu için ortalama dekar başına 50-80 kg ürün alınabilir. Koşullara dikkat edilmediğinde elde edilen verim 20-30 kg kadar aşağılara düşebilir.
   ]]>
   Bebek Gazı İçin Kimyon https://www.kimyon.gen.tr/bebek-gazi-icin-kimyon.html Sun, 09 Dec 2018 15:31:23 +0000 Bebek Gazı İçin Kimyon; Kimyon içerdiği özellikler bakımından birçok rahatsızlığa iyi gelmektedir. Bu rahatsızlıkların başlıcaları bağırsak gazı problemidir. Türk mutfağında önemli bir yere sahip olan kimyon yemeklere Bebek Gazı İçin Kimyon; Kimyon içerdiği özellikler bakımından birçok rahatsızlığa iyi gelmektedir. Bu rahatsızlıkların başlıcaları bağırsak gazı problemidir. Türk mutfağında önemli bir yere sahip olan kimyon yemeklere farklı bir tat, farklı bir lezzet vermesinin yanı sıra içeriğindeki maddelerden dolayı vücut metabolizmasına faydası da oldukça fazladır. Kimyon çekirdeği içeriği bakımından bağırsak gazına ve birçok rahatsızlığa doğal bir çözüm olarak kullanılmaktadır. Ayrıca kimyonun mide rahatlatma gibi de bir etkisi bulunmaktadır.  Hindistan ve Meksika mutfağında da önemli bir yere sahip olan kimyonun ağrı kesici ve kan şekerini düşürücü etkisi olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Çinlilerde de kimyon geleneksel anlamda mide şişkinliği, gaz şikayetleri için senelerdir kullanılmaktadır. 

   Bebek Gazı İçin KimyonBebek gazı için kimyon kullanımı

   Kimyon yeni doğan bebeklerde de kimyonun rahatlatıcı etkisini kullanmakta fayda var. Bebeğini emziren annelerde kimyonu özellikle kullanmamalarını tavsiye ediyoruz. Çünkü annenin tükettiği gaz yapıcı gıdalar süte de geçtiği için bu durumda bebekler bu durumdan anne de oluşan rahatsızlıktan daha fazlasını yaşamasına neden oluyor. Bebeğiniz içinde kimyonu ılık suda bekleterek bebeğinize birkaç damla verebilirsiniz. Genelde bebekler 1 aylık olduktan sonra verilmesi tavsiyeler arasındadır. 
   ]]>
   Kimyon Yetiştiriciliği https://www.kimyon.gen.tr/kimyon-yetistiriciligi.html Mon, 10 Dec 2018 05:25:54 +0000 Kimyon Yetiştiriciliği, güzel kokusu ile yemeklerin lezzetine lezzet katan önemli baharat bitkileri arasında yer alan kimyon, son yıllarda yurtdışı ve yurtiçinde sucuk üretiminde, ilaç sanayisinde ve boya sanayisinde kullanılmakta Kimyon Yetiştiriciliği, güzel kokusu ile yemeklerin lezzetine lezzet katan önemli baharat bitkileri arasında yer alan kimyon, son yıllarda yurtdışı ve yurtiçinde sucuk üretiminde, ilaç sanayisinde ve boya sanayisinde kullanılmaktadır. Kazık kök yapısına sahip bu bitki tüketim için genellikle toz haline getirilir. Arazilerin nadasa bırakıldığı dönemlerde kıraç alanlarda nadas alanlarını en aza indirgenmek için ekilmektedir. İran, Özbekistan, Türkiye, Fas, Mısır ve Meksika ülkelerinde yetiştirilmekte olan kimyonun olgunlaşması için gereken gün sayısı yaklaşık 120-130 gün arasındadır. Kimyon yetiştiriciliğinde tohumun ekimi Şubat veya Mart ayında gerçekleşir. Temmuz ayında hasat olgunluğuna erişen kimyonun tohumu ise kahverengine yakın bir renktedir. Pek çok Avrupa ülkesine ihraç edilen kimyon, ülkemizde Ankara, Afyon, Eskişehir, Konya gibi şehirlerde en çok ekilen bitkiler arasında yer almaktadır.  

   Kimyon yetiştiriciliği toprak hazırlığı

   Kimyon ekimi, kıraç alanlarda sonbahar yağışlarından sonra toprak alatavda iken arazi sürülerek geçmiş üretimden kalan saplar vb. ile karıştırılmalıdır. Arazinin sürüm işlemi ilkbahara bırakılırsa yağıştan dolayı sürüm için uygun arazi ortamı bulunamayabilir. Kimyon ekimi öncesinde arazideki kazyağı ve tırmık temizlenmesi dikkatli bir biçimde yapılmalıdır. Aksi takdirde ekim sonrası gelişen olumsuzluklar kimyonun ekiminden sonra düzeltilemez. Bu yüzden arazinin temizlenme işlemi çok önemli rol oynamaktadır. 

   Kimyon yetiştiricili ekim zamanı

   Kimyon ekimi Şubat aylarının sonundan Mart ayının 25'ine kadar yapılmalıdır. Tohumlar küçük olduğundan derinlere değilde torağın 1-2 santimetre derinine kadar atmak yeterli olacaktır. Daha derine yapılan ekimlerde çimlenmeden alınan verim azalmaktadır. Mibzerler tarafından ekim yapılmaktadır. Özellikle kurak alanlarda dekara en fazla 1-1,5 kilogram kadar tohum atılmalıdır. Arazilerin kaymak tabakası oluşturmamasına dikkat edilmelidir. Kimyon yetiştiriciliğinde en önemli nokta arazideki yabancı otları kontrol etmektir. Bu nedenle kimyon ekimi öncesi ilaçlanma yapılarak arazi yabancı otlardan arındırılmalıdır. İlaç döküldükten sonra herhangi bir araçla ilacın toprağa karışımı sağlanmalıdır. Mantarlar nedeniyle Alterneria yanıklığı hastalığı oluşan arazilerde kesinlikle ilaçlama yapılmalıdır. Kimyon yetiştiriciliğinde bu hastalık önemli ölçüde hasada zarar vermektedir. Buradan da anlaşılacağı gibi sürekli aynı tarlaya ekim yapılmaması gerekmektedir. 

   Kimyon YetiştiriciliğiKimyon yetiştiriciliği gübreleme

   Kimyon yetiştiriciliğinde dekara 10-15 kg DAP gübresi kullanılmaktadır. Gübre ile tohum karıştırılır. Homojen bir karışım elde edildikten sonra hububat ekim mibzerinin tohum gözüne konularak ekim yapılır. 

   Kimyon yetiştiriciliği hasat zamanı ve verim

   Kimyon yetiştiriciliğinde hasat zamanı genellikle Temmuz ayındadır. Hasat olgunluğuna gelen kimyon oldukça kırılgan bir şekilde kurur. El ile yolma şeklinde yapılan kimyon hasadından dekarda yaklaşık 70 kilogram verim elde edilebilir. Olgunlaşan kimyon elle yolunduktan sonra 1-2 gün bekletildikten sonra harmanlama işlemi için bir yerde bekletilir. Harmanlama işlemi patoz veya biçerdöver ile yapılabilir. 
   ]]>
   Kimyon Yağı https://www.kimyon.gen.tr/kimyon-yagi.html Mon, 10 Dec 2018 18:14:02 +0000 Kimyon yağı, günümüzde kimyon tohumlarına uygulanan soğuk pres yöntemiyle elde edilmektedir. Oldukça eski zamanlara dayanan bu mükemmel bitkisel yağ Romalılardan bu yana insanlarda kullanılmaktadır. Günümüzde nemli bir baharat Kimyon yağı, günümüzde kimyon tohumlarına uygulanan soğuk pres yöntemiyle elde edilmektedir. Oldukça eski zamanlara dayanan bu mükemmel bitkisel yağ Romalılardan bu yana insanlarda kullanılmaktadır. Günümüzde nemli bir baharat ve yağ olarak kullanılan bu bitki, birçok farklı faydasıyla insanlarda olumlu etkilere neden olmaktadır. Kimyon yağının en büyük özelliklerinden bir tanesi, antiseptik bir özelliğinin olmasıdır. Antiseptik bir özellik gösteren bu yağ, bu özelliğiyle direk olarak açık yaralarda bile kullanılır. Fakat her ne şekilde olursa olsun tüm bitkisel tedaviler doktor bilgisi dahilinde olmalıdır. Bunun yanında kimyon yağı daha birçok farklı etkiyle karşımıza çıkmaktadır. Günümüzde her ne kadar tıp gelişse bile aslında eski zamanlarda olduğu gibi bitkisel tedaviler hala yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Kimyon yağı yemeklerde kullanılmadığı için direk olarak insanlarda bitkisel tedavilerin yapılması amacıyla kullanılmaktadır. Kullanımı eski zamanlarda göre biraz daha azalmış olduğu için üretimi de biraz daha azalmıştır. Fakat isteyen herkes bu yağı en küçük aktarlarda bile bulabilir. Çünkü kimyon, günümüzde de aktif olarak kullanılan bir baharattır. Bu baharat üreticileri, baharatları üretirken kullanılması bazı nedenlerden dolayı mümkün olmayan kimyonları ezerek yağını elde etmektedir. Eğer sizlerde de aşağıda belirtmiş olduğumuz problemler varsa kesinlikle kimyon yağını kullanarak sorunları çözebilirsiniz. Tabi ki bu sorunlar net olarak çözülecek diye bir şey yoktur. Fakat birçok kişide olumlu etkiler görülmektedir. 

   Kimyon yağının faydaları
   • Kimyon yağının salatalarda ve buna benzer yiyeceklerde bir miktar kullanılması durumunda bu yağ insanlarda ciddi bir şekilde gaz sökücü bir etki göstermektedir. Bunun için sindirim sonrası gaz sıkışması ve buna benzer rahatsızlıkları olan insanlar için kimyon yağı oldukça önemli bir etki gösterecektir.
   • Hamile olan bayanlarda ya da doğum yapmış olanlarda kimyon yağı ciddi bir şekilde anne sütünü arttıracaktır. Bunun için bol bol ve düzenli olarak kimyon yağı tüketebilirsiniz. Eğer hamileyseniz bu yağı tüketmeyin. Fakat doğum gerçekleşmişse doktorunuz bilgisi dahilinde kimyon yağı kullanabilirsiniz. 
   • İnsanlarda sık sık görülen varis ve kemik ağrıları için kimyon yağı önemli bir rol oynar. Bunun için öncelikle ağrıyan bölge tespit edilmeli ve ardından kimyon yağı bu bölgelere masaj yapılır gibi uygulanmalıdır. Bu şekilde düzenli olarak işlemi yaparak ağrılarınızı azaltabilirsiniz. 
   • Astım hastalarında meydana gelen nefes darlıkları için kimyon yağı oldukça büyük etkiler göstermektedir. 
   • Mide ağrıları için ve mide içerisinde oluşan yaralar için düzenli bir şekilde kimyon yağı kullanabilirsiniz. Bu şekilde beklediğiniz faydaları sizlerde görebilirsiniz. 
   • Sinüzit problemi olan insanlarda da kimyon yağı faydalar sağlamaktadır. Özellikle sinüzit ağrıları için bu yağı kullanabilirsiniz. 
   Kimyon YağıKimyon yağı nasıl kullanılır
   Kimyon yağı bazen harici olarak insanlarda kızdırıcı etkisi nedeniyle adele ağrılarında ve romatizmal ağrılarda da kullanılmaktadır. Bu yağ başta tatlı badem yağı olmak üzere birçok farklı bitkisel yağla karıştırılarak kullanılabilmektedir. Eğer sizlerde kimyon yağı kullanmak istiyorsanız bu durumlarda tatlı badem yağı yağlara ilave olarak kullanabilirsiniz. Bunun içi 20 Cc badem yağı içerisine 10 damla kimyon yağı ekleyerek bol bol karıştırın. Bu karışım yağı cilde sürerek uygulayabilirsiniz. Eğer bu yağı ağız yoluyla alacaksanız direk olarak kimyon yağını bir salata içerisin ekleyerek tüketin. Eğer isterseniz bir küp şeker üzerine 5-6 damla damlatarak bu şekeri tüketebilirsiniz. Bu şekilde kimyon yağının acı tadını şeker bastırmış olacaktır. 
   ]]>