Kimyon Ne İşe Yarar?
15 Mayıs 2024

Kimyon Ne İşe Yarar?

Kimyon ne işe yarar, Baharat grubunda yer alan kimyon, birçok yemeğe, özellikle de köftelere lezzet katmak için mutfaklarda sıkça kullanılmaktadır. Kimyon özellikle Hint mutfağında vazgeçilmez baharatlardan biridir. Akdeniz ülkelerinde yetiştirilen bitkilerin ufak tohumlarından elde edilen kimyon, yassımsı ve yeşile benzeyen bir renktedir. Kimyon tohumu oldukça minik olsa da kokusu ve tadı oldukça otantik ve keskindir. Kimyon ne işe yarar? Dediğimizde birçok sağlık sorununa karşı iyi geldiği söylenebilir. İçerisinde vücut için faydalı olan mineraller, vitaminler içermektedir.

Kimyon ne işe yarar?
 • Cilde zarar veren serbest radikaller ve toksinlerden arınmak için kimyondan yararlanılabilir. İçeriğinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde ciltte oluşan dökülme, sivilce gibi cilt problemlerine karşı iyi gelir. Kimyonun içeriğinde yer alan bileşenler vücuttan toksinleri idrar yoluyla atmayı kolaylaştırır. Kimyon sirkeyle karıştırılarak cilt için kullanıldığında akne ve siyah noktalara karşı oldukça etkili olur. Yine içeriğinde yer alan E vitamini egzama gibi cilt hastalıklarına ve alerjik reaksiyonlara karşı koruma sağlar. Yaşa bağlı oluşan lekeler ve sarkmalar içinde faydalıdır.
 • Cilt için faydalı olan kimyon, saç bakımı ve sağlığı içinde kullanılabilir. Zengin içeriği sayesinde saçları beslemek ve dışarıdan bakım yapmak için kullanılan kimyon, saçların sağlıklı şekilde uzamasını sağlar. Saç dökülmesi ve kelliğe karşı kimyon kürü uygulanabilir. Siyah kimyon yağı uygun miktarda zeytinyağıyla karıştırılır ve banyo yaptıktan sonra dökülme gerçekleşmiş ve keleşmiş kısma karışım tatbik edilir. Uygulama sayesinde yeni saçların çıkması kolaylaşır. Beraberinde siyah kimyon kapsülü kullanıldığında daha başarılı ve hızlı sonuç alınabilir. Parlak ve uzun saçlar için, 1,5 yemek kaşığı çörek otu tohumu ve 1 yemek kaşığı kimyon harmanlanır. Ocağa alınarak 8-10 dakika kaynatılır. Ardından süzgeçten geçirilir. Karışım ılıdıktan sonra içine 1 adet yumurta kırılır ve homojen şekilde çırpılır. Tercihe göre bir miktarda hakiki zeytinyağı eklenebilir. Elde edilen karışımla yarım saat süreyle kafa derisine masaj yapılır. Düzenli uygulandığında saçlarda gözle görünür fark oluşacaktır.
 • Kimyon kan şekerini dengelemek için kullanılabilir. Düşük kan şekeri düzeyi kimyon kullanılarak kontrol altına alınabilir. Özellikle diyabet hastaları bu noktada kimyondan yararlanabilir.
 • Doğal bir demir kaynağı olan kimyon, kansızlık hastalığına karşı alternatif bitkilerden biridir. Kan yapıcı etkisi sayesinde vücudun hücrelere yeterli oranda oksijen taşımasını sağlar.
 • Kimyon tohumu astıma karşı kullanılabilir. Kimyon tohumu astım ataklarının daha kolay geçmesini ve vücuda hasar vermemesini sağlar.
 • Bağışıklık sistemini kuvvetlendiren kimyon, antioksidan içeriğiyle bağışıklık sistemini hastalıklara karşı korur.
 • Kimyon, adet döneminde yaşanan sıkıntılar içinde faydalıdır. Adet gören her yaş grubunda sıkıntılara karşı kimyon kullanılabilir.
 • Kanser hastalıklarıyla mücadeleyi kolaylaştıran kimyon, kansere yakalanma olasılığını azaltır. Özellikle kolon, göğüs kanseri tedavisinde uzmanlar tarafından önerilen baharatlar arasındadır.
 • Kimyon, boğaz ağrısı, öksürük, solunum yolu hastalıkları, sindirim sistemi, metabolizma hastalıkları içinde önemli baharatlar arasında yer alır.
 • Gebelik döneminde kimyon çayı içmek hem anne hem de anne karnındaki bebeğin sağlığı için faydalıdır. Ancak gebelik dönemi hassas bir dönem olduğu için kimyon tüketiminde aşırıya kaçılmamalıdır.
 • Kimyon çay şeklinde akşam saatlerinde içildiğinde uykusuzluk problemine karşı iyi gelir.
 • Kimyonun hafızayı kuvvetlendirici, sinir sistemini rahatlatıcı etkisi bulunmaktadır.

Kimyon Ne İşe Yarar Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kimyonun Faydaları Nelerdir?

Kimyonun Faydaları Nelerdir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kimyon Ekimi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Kimyon Ekimi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Kimyon Türleri ve Özellikleri

Kimyon Türleri ve Özellikleri

Kimyon Nedir?

Kimyon Nedir?

Emziren Anne Kimyon

Emziren Anne Kimyon

Kimyon Zayıflatır mı?

Kimyon Zayıflatır mı?

Kimyon Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Kimyon Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Kimyon Suyu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kimyon Suyu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kimyon Çeşitleri Nelerdir?

Kimyon Çeşitleri Nelerdir?

Kimyon Hangi Yemeklerde Kullanılır?

Kimyon Hangi Yemeklerde Kullanılır?

Kimyon Bitkisi Türleri ve Özellikleri

Kimyon Bitkisi Türleri ve Özellikleri

Kimyon Faydaları Nelerdir?

Kimyon Faydaları Nelerdir?

Rezene Kimyon Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Rezene Kimyon Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Bebeklere Kimyon Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Bebeklere Kimyon Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?