Kimyon Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Kimyon Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kimyon yağı, günümüzde kimyon tohumlarına uygulanan soğuk pres yöntemiyle elde edilmektedir. Oldukça eski zamanlara dayanan bu mükemmel bitkisel yağ Romalılardan bu yana insanlarda kullanılmaktadır. Günümüzde nemli bir baharat ve yağ olarak kullanılan bu bitki, birçok farklı faydasıyla insanlarda olumlu etkilere neden olmaktadır. Kimyon yağının en büyük özelliklerinden bir tanesi, antiseptik bir özelliğinin olmasıdır. Antiseptik bir özellik gösteren bu yağ, bu özelliğiyle direk olarak açık yaralarda bile kullanılır. Fakat her ne şekilde olursa olsun tüm bitkisel tedaviler doktor bilgisi dahilinde olmalıdır. Bunun yanında kimyon yağı daha birçok farklı etkiyle karşımıza çıkmaktadır. Günümüzde her ne kadar tıp gelişse bile aslında eski zamanlarda olduğu gibi bitkisel tedaviler hala yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Kimyon yağı yemeklerde kullanılmadığı için direk olarak insanlarda bitkisel tedavilerin yapılması amacıyla kullanılmaktadır. Kullanımı eski zamanlarda göre biraz daha azalmış olduğu için üretimi de biraz daha azalmıştır. Fakat isteyen herkes bu yağı en küçük aktarlarda bile bulabilir. Çünkü kimyon, günümüzde de aktif olarak kullanılan bir baharattır. Bu baharat üreticileri, baharatları üretirken kullanılması bazı nedenlerden dolayı mümkün olmayan kimyonları ezerek yağını elde etmektedir. Eğer sizlerde de aşağıda belirtmiş olduğumuz problemler varsa kesinlikle kimyon yağını kullanarak sorunları çözebilirsiniz. Tabi ki bu sorunlar net olarak çözülecek diye bir şey yoktur. Fakat birçok kişide olumlu etkiler görülmektedir.

Kimyon yağının faydaları nelerdir?
  • Kimyon yağının salatalarda ve buna benzer yiyeceklerde bir miktar kullanılması durumunda bu yağ insanlarda ciddi bir şekilde gaz sökücü bir etki göstermektedir. Bunun için sindirim sonrası gaz sıkışması ve buna benzer rahatsızlıkları olan insanlar için kimyon yağı oldukça önemli bir etki gösterecektir.
  • Hamile olan bayanlarda ya da doğum yapmış olanlarda kimyon yağı ciddi bir şekilde anne sütünü arttıracaktır. Bunun için bol bol ve düzenli olarak kimyon yağı tüketebilirsiniz. Eğer hamileyseniz bu yağı tüketmeyin. Fakat doğum gerçekleşmişse doktorunuz bilgisi dahilinde kimyon yağı kullanabilirsiniz.
  • İnsanlarda sık sık görülen varis ve kemik ağrıları için kimyon yağı önemli bir rol oynar. Bunun için öncelikle ağrıyan bölge tespit edilmeli ve ardından kimyon yağı bu bölgelere masaj yapılır gibi uygulanmalıdır. Bu şekilde düzenli olarak işlemi yaparak ağrılarınızı azaltabilirsiniz.
  • Astım hastalarında meydana gelen nefes darlıkları için kimyon yağı oldukça büyük etkiler göstermektedir.
  • Mide ağrıları için ve mide içerisinde oluşan yaralar için düzenli bir şekilde kimyon yağı kullanabilirsiniz. Bu şekilde beklediğiniz faydaları sizlerde görebilirsiniz.
  • Sinüzit problemi olan insanlarda da kimyon yağı faydalar sağlamaktadır. Özellikle sinüzit ağrıları için bu yağı kullanabilirsiniz.
Kimyon yağı nasıl kullanılır?

Kimyon yağı bazen harici olarak insanlarda kızdırıcı etkisi nedeniyle adele ağrılarında ve romatizmal ağrılarda da kullanılmaktadır. Bu yağ başta tatlı badem yağı olmak üzere birçok farklı bitkisel yağla karıştırılarak kullanılabilmektedir. Eğer sizlerde kimyon yağı kullanmak istiyorsanız bu durumlarda tatlı badem yağı yağlara ilave olarak kullanabilirsiniz. Bunun içi 20 Cc badem yağı içerisine 10 damla kimyon yağı ekleyerek bol bol karıştırın. Bu karışım yağı cilde sürerek uygulayabilirsiniz. Eğer bu yağı ağız yoluyla alacaksanız direk olarak kimyon yağını bir salata içerisin ekleyerek tüketin. Eğer isterseniz bir küp şeker üzerine 5-6 damla damlatarak bu şekeri tüketebilirsiniz. Bu şekilde kimyon yağının acı tadını şeker bastırmış olacaktır.

Kimyon Yağı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bebeklere Kimyon Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Bebeklere Kimyon Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Yenidoğana Kimyon Verilir mi?

Yenidoğana Kimyon Verilir mi?

Kimyon Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Kimyon Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Kimyon Bitkisi Türleri ve Özellikleri

Kimyon Bitkisi Türleri ve Özellikleri

Kimyon Suyu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kimyon Suyu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Kimyon Zayıflatır mı?

Kimyon Zayıflatır mı?

Güncel

Kimyon Nedir?

Kimyon Nedir?

Kimyon Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kimyon Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kimyon Çeşitleri Nelerdir?

Kimyon Çeşitleri Nelerdir?